دستگاه نقطه جوش

aliali
334 بازدید

[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”دستگاه نقطه جوش” font_container=”tag:h1|font_size:60|text_align:center|color:%23c5f200″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2366″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

دستگاه نقطه جوش دو طرفه مدل FY-9900: دستگاه نقطه جوش

 • دارای مدار محافظتی برای دمای بالا
 • دارای مدار کنترلی میکروپروسسینگ
 • قابلیت حمل ساده و کاربری آسان
 • جریان خروجی 5400 آمپر
 • دارای اسلحه جداگانه مخصوص جوش
 • نمایش ولتاژ اصلی به صورت اتوماتیک
 • قابلیت جوش یک طرفه و دو طرفه
 • دارای رگولاتور هوا برای باز و بسته کردن اسلحه X
 • دارای 10 برنامه جوش متفاوت
 • دارای حافظه برای جوش های متفاوت
 • قابلیت حرکت 360 درجه برای هر دو اسلحه
 • دارای متعلقات و تجهیزات برای ست کامل صافکاری
 • برق سه فاز

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2364″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

دستگاه نقطه جوش صافکاری و مدل FY-8L: دستگاه نقطه جوش

 • نمایش ولتاژاصلی به صورت اتوماتیک
 • دارای صفحه نمایش دیجیتالی و تنظیم جریان نقطه جوش
 • دارای تمامی مبدل ها برای جوش خطی و نقطه ای
 • دارای ست کامل واشرهای گرد و مثلثی
 • دارای مکنده با ابزار مخصوص
 • دارای دو دستگیره جداگانه برای کشیدن
 • برق تک فاز

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]


آشنایی با جوشکاری و انواع روش های آن: دستگاه نقطه جوش

به طور کلی، دستگاه نقطه جوش به چند دسته تقسیم می گردد که عبارتند از:

1- دستگاه نقطه جوش پرتابل قابل حمل مخصوص صاف کاری آمپراژ این دستگاه ها 9 و 15 KW ساده و تایمر دار میباشد

2- دستگـاه نقـطـه جــوش انبری کابلی برای صافکاری ماشین

3- دستگـاه نقطـه جــوش پدالی ایستاده این دستگاه در آمپر های 20-30-35-45 – 50 – 60 می باشد

4- دستگاه نقطه جوش پنوماتیک ایستاده این مدل دستگاه ها دارای آمپر های 60-75-80-100-150تا 350 KW

 

در صنایع مدرن و پیشرفته امروزه رقابت شدید در تولیدات صنعتی و نظامی باعث پیشرفت سریع جوشکاری گردید اصولی که از جوشکاری مورد انتظار است این می باشد که:

1- جوش، سریع و تمیز باشد

2- مخارج تهیه مواد جوشکاری کم باشد

3- مخارج تهیه ماشین آلات حداقل و به صرفه باشد

4- کاربرد همه جانبه و استفاده صحیح در همه جا از دستگاه جوشکاری ممکن باشد

نکته: دستگاه نقطه جوش

از دستگاه های سنگین جوشکاری یا دستگاه های زمینی برای جوشکاری ورقهای نازک و غیره نمی توان استفاده کرد. دستگاه های نقطه جوش به علت طرز کار صحیح و سریع با استفاده از فک های جوشکاری و مقاومت الکتریکی کار برد زیادی در صنایع دارند وبا اتصال دو قطب ترانسفورماتور مبدل و فک های دستگاه نقطه جوش در اثر عبور جریان از نقطه تماس فک ها در دستگاه  و خاصیت مقاومت جریان به سرعت حوزه مشخصی گرم شده وچون این گرم شودن تا حد ذوب در نقطه جوش مشخص و محدود است به علت سادگی وتمیزی از دستگاه نقطه جوش استفاده می گردد. جریان آب در فکهای دستگاه نقطه جوش سبب جلوگیری از ذوب شدن آنها شده و دستگاه نقطه جوش به اندازه های مختلف می شوند وعلت اصلی ابداع این دستگاه برای جوشکاری صفحات نازک می باشد که دستگاه های دیگر جوشکاری به سختی ممکن می باشد .

قطعات مورد نیاز در دستگاه نقطه جوش:

1- بازوهای جوشکاری دستگاه نقطه جوش از پروفیل مخصوص

2- محل قلاب اتصال دستگـاه نقـطــه جــوش ( چون این نوع جوشکاری آویز در اکثر کارخانجات تولیدی استعمال می شود و بایستی کاملا سریع التغییر و سریع العمل باشد )

3- دستگیره یا محل گرفتن دست  متخصص جوشکاری و قطعات ووسایل فرمان نیز دیده می شود برروی سیلندر یا بدنه دستگاه نقطه جوش

4-سرد کنندگی دستگـاه نـقـطـه جـوش سریع با حد اکثر زمان اتصال که چنانچه مدت زیادی هم وصل باشد سردگنندگی انجام می گیرد

5- محل اتصال کابل دستگاه نقطه جوش وسیمهای فرمان که برطبق طول ضروری سری آن حداکثر 10 متر و حداکثر دقت در طراحی و ساخت آن به عمل آمده تا از لحاظ اتصالات الکتریکی صحیح باشد

6- بازوی پائینی دستگـاه نقطــه جــوش که طوری طراحی گردیده که احتیاج به رسیدگی و کنترل ندارد

 

جوش نقطه ای: دستگاه نقطه جوش

جوشکاری نقطه ای، یکی از انواع جوشکاری مقاومتی است که از آن به منظور جوشکاری ورق‌ها استفاده می‌شود. به‌طور متوسط، ضخامت ورق‌هایی که با این روش جوشکاری می‌شوند، بین ۵/۰ تا ۳ میلی متر است. در این نوع جوشکاری از دو الکترود مسی مشابه برای متمرکز کردن جریان بر روی قطعه کار و همچنین وارد کردن فشار روی قطعه کار استفاده می‌شود. دستگـاه نقطـه جـوش

نتیجه کار، خال جوشی است که به سرعت تا نقطه ذوب آن گرم می‌شود و با قطع جریان در آن نقطه، دو قطعه کار به هم متصل می‌شوند. مقدار گرمای تولیدی به میزان و مدت زمان انتقال جریان بستگی دارد. شدت جریان و مدت زمان عبور جریان توسط عواملی نظیر جنس و ضخامت قطعه کار و همچنین نوع الکترودها، انتخاب می‌شود. اگر جریان برای مدت زیادی از قطعه کار عبور داده شود، موجب خراب شدن جوش شده و قطعه کار ذوب می‌شود. حتی ممکن است سوراخی در نقطه موردنظر ایجاد شود.

تذکر مهم: دستگـاه نقطـه جـوش

جوشکاری نقطه‌ای را براحتی می‌توان برای انواع اجناسی که از ورق ساخته می‌شوند، مانند سطل‌های آهنی به کار برد. آلیاژهای آلومینیم را نیز می‌توان با این روش جوش داد، اما هرچه قابلیت رسانایی الکتریکی و گرمایی بیشتر باشد، برای جوشکاری آن‌ها شدت جریان را باید تا ۳ برابر افزایش داد. این کار مستلزم برخورداری از دستگاه‌ های جوشکاری بزرگ تر، قوی تر و گرانتری است. متداول‌ترین کاربرد جوشکاری مقاومتی در صنعت خودرو است که در همه جا به منظور جوشکاری ورق‌های بدنه خودرو به کار می‌رود. همچنین، دستگاه‌های مقاومتی را می‌توان کاملاً اتوماتیک کرد. امروزه ربات‌های جوشکار زیادی را می‌توان در خطوط مونتاژ مشاهده کرد.

از دیگر کاربردهای جوشکاری مقاومتی، کلینیک‌های دندانپزشکی است که در آنجا، تجهیزات کوچک جوشکاری مقاومتی برای چسباندن چسب‌های فلزی به کار می روند.

 

جوشکاری مقاومتی: دستگاه نقطه جوش

دستگاه های جوشکاری مقاومتی بر اساس عبور جریان الکتریکی نسبتا زیاد از دو یا چند قطعه فلزی به هم فشرده کار می کنند. در نتیجه عبور جریان زیاد ‏(در محدوده ‏KA‏) ‏ از فلز با مقاومت الکتریکی و همچنین مقاومت الکتریکی فاصله هوایی بین قطعات فلز‏(مقاومت تماسی)‏ ، باعث ایجاد تلفات حرارتی شده و آنها را گرم خواهد کرد. دستگاه نقطه جوش

با اعمال جریان کافی و کنترل شده، دمای ایجاد شده در دو قطعه فلز به حدی می رسد که ذوب و ممزوج شدن آنها همزمان با اعمال فشار مکانیکی مورد نیاز تا زمان سردشدن ‏(عملیات آهنگری)‏، اتصال جوشکاری را ممکن می سازد.

اشاره میگردد جهت جلوگیری از ایجاد قوس الکتریکی و جرقه زنی مزاحم در حین فرآیند جوشکاری، ولتاژ محل اتصال در حد مینیمم ‏(عموما کمتر از 10W) در نظر گرفته می شود. جهت حصول این مهم در دستگاه های نقطه جوش AC از ترانسفورماتور کاهنده ولتاژ ‏(افزاینده جریان)‏ با تعداد دور ثانویه خیلی کم ‏(یک یا دو دور تسمه یا شینه مسی) استفاده می شود. البته در دستگاه های نقطه جوش خازنی از ولتاژ نسبتا بالاتر ‏(در محدوده 100W) استفاده می شود که در بخش های بعدی به تفصیل توضیح داده می شود.

یک نکته: دستگاه نقطه جوش

ازجهت نحوه اتصال و شکل هندسی قطعات، جوشکاری مقاومتی شامل تقسیم بندیهای گوناگونی بوده و با اسامی زیر ارائه می گردد:

 • پرس جوش، جوشکاری سر به سر فشاری، سر به سر لحظه ای، درز جوش، نقطه جوش برجسته، نقطه جوش خازنی، جوش مقاومتی از نوع پینی، جوش مقاومتی به کمک ورقه نازک فلزی، جوش مقاومتی با بافت فلزی، جوش مقاومتی فرکانس بالا و …..

به لحاظ فناوری بکار رفته در تولید انرژی الکتریکی جهت جوشکاری فلزات مختلف ، تقسیم بندی های زیر وجود دارد:

مزایای گوناگون جوشکاری مقاومتی: دستگاه نقطه جوش

 • با توجه به سرعت عمل و کوتاهی زمان جوشکاری (کمتر از ثانیه)، پیچیدگی فلز ناچیز بوده، فرآیندبه سادگی قابل کنترل است و یکنواختی کیفیت جوشکاری در تمام قطعات مشابه وجود دارد. دستگـاه نقطـه جـوش
 • با کنترل دامنه و فرکانس جریان عبوری بسیاری از خواص متالوژیکی و فیزیکی قطعات بدون تغییر باقی خواهند ماند.
 • قابل ذکر است شستشوی قطعات و محل اتصال آنها، تمیزی نوک الکترودها و ایجاد شرایط محیطی عاری از. گرد و غبار و یکسان(رطوبت و دما) از ملزومات اصلی جهت حصول یکنواختی در خواص. فیزیکی و استحکام جوش در نقاط اتصال می باشد.
 • این روش جوشکاری مناسب برای فرآیندهای خودکار و اتوماسیون جوشکاری درخطوط تولید قطعات و مکانیزم ها می باشد.

دستگاه های نقطه جوش خازنی: دستگاه نقطه جوش

نقطه جوش خازنی به نوعی زیرمجموعه دستگاه های جوش مقاومتی محسوب می شود که در واقع روش خاصی. بوده و در حین انجام آن از حداکثر انرژی (ولتاژ و جریان بهینه شده) در. حداقل زمان استفاده می شود.‏ از این دستگاه ها درمواردی که قطعات فلزی مورد نظر هدایت الکتریکی بشدت بالاتری. (مانند مس، برنج، آلومینیوم، برلیوم، … و آلیاژ های آنها) نسبت به فلزات پایه آهنی دارند استفاده می شود.

در این طریقه جوشکاری، انرژی مورد نیاز جوش، توسط جریان الکتریکی بسیار دقیق و کنترل شده. با ولتاژ های نسبتا بالاتر (از جوشکاری مقاومتی AC) برای زمانی بسیار کوتاه تامین می شود. به دلیل پیچیدگی، ظرافت و دقت عمل در توالی فرآیند و نیز کوتاهی زمان، بایستی. از کنترل کننده ها و سوییچ های الکترونیکی در این دستگاه ها استفاده گردد. در این روش گرم کردن و همچنین خنک کردن فلز آنقدر به سرعت صورت می گیرد. که امکان وقوع عملیات حرارتی (افزایش و یا کاهش سختی فلز) و همچنین بروز. ضایعات ناشی از اکسیداسیون قطعات به حداقل ممکن کاهش می یابد.

تذکر: دستگاه نقطه جوش

بدنه این دستگاهها با یک پایه ثابت شبیه بدنه پرس ها بوده، از طریق پدال. و یا محرک های پنوماتیکی به کار می افتد و فرآیند باز و بسته شدن. الکترودهای جوشکاری – زمان، شیب دامنه، فرکانس و شدت جریان عبوری – مقدار. و زمان اعمال نیروی مکانیکی و همچنین کنترل زمان سردشدن. قطعات (عملیات آهنگری) با استفاده از مدارهای الکترونیکی کنترل می شود.

در این روش ولتاژ ذخیره شده در خازن های دستگاه توسط ترانسفورماتور. واسط جوش در الکترودها و نهایتا قطعه کار تخلیه میگردد. به همین دلیل اگر، مراحل عملیاتی به طور صحیح و مناسب صورت گیرند، سرعت جوشکاری. آنقدر زیاد خواهد بود که دفرمگی صفحات و آلودگی آنها به صفر می رسد.

نکته: دستگاه نقطه جوش

این روش در واقع فرآیندی است که به کمک آن می توان قطعات با قطرها وشکل های هندسیمختلف (سیم وکابل، صفحات فلزی و… ) را با موفقیت به هم جوش داد. به علاوه با بهره گیری از این روش تقریباً می توان کلیه. فلزات و آلیاژهای آنها (آهنی و غیر آهنی) را به هم جوش داد. یکی از کاربردهای وسیع این روش در اتصالقسمت های مختلف محصولات نظامی که نیاز به اتصال دقیقی دارند می باشد. شکل ظاهری این دستگاه تقریبا شبیه نقطه جوش های مقاومتی است. دستگـاه هـای جـوش خازنی در صنایع مکانیک ،الکتریک ،الکترونیک ،اپتیکو ابزاردقیق کاربردهای فراوانی دارد. برای نمونه در ساخت نیمه هادی ها و درزبندی آنها و بدنه کریستال ها، لامپ ها، لامپ های اشعه ایکس، خازن ها، سوییچ ها، ترموکوپل ها، دریچه های کپسولفشار، کنتاکت رله ها و بیمتال ها و… می توان از این فناوری استفاده نمود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_btn title=”صــفــحــه ایـنـسـتـاگـــــــــرام” style=”3d” color=”orange” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Fyeganesanat_tehran%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_btn title=”کــــانـــــال تـلـگـــــــــــرام” style=”3d” color=”sky” size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Ft.me%2Fyeganesanat||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

دسته بندی تجهیزات صافکاری و نقاشی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

Call Now Buttonتماس بگیرید
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت