تلفن های تماس : 66036930-66085275-66037238-09195181008

ایسیو یا کامپیوتر ماشین چیست؟ ECU خودرو چه وظایفی دارد ؟

amiramir
20 بازدید
ایسیو یا کامپیوتر ماشین چیست؟

اگر موتور را قلب ماشین در نظر بگیرید ایسیو خودرو مغز متفکر ماشین می باشد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، خودرو ها روز به روز پشرفته تر شده اند، ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو یکی از قسمت های اصلی تمامی ماشین های امروزی است که وظیفه پردازش داده ها و دستورات را دارد. در این گزارش قصد داریم تا کامپیوتر یا ایسیو خودرو را به طور کامل با هم بررسی کنیم و با وظایف ایسیو بیشتر آشنا شویم.

کامپیوتر ماشین و مقدمه ای بر آن

همانطور که گفته شد، با پیشرفت تکنولوژی، خودرو سازان در ماشین های تولیدی قطعه به نام ECU کار می گذارند که وظایف مهمی را در خودرو ایفا می کند. امروزه با پیشرفته شدن خودرو ها و لزوم داشتن امکانات و آپشن های مختلف در خودرو، باید سیستمی طراحی می شد تا جایگزین سیم کشی های زیاد خودرو باشد و علاوه بر آن بتواند آلایندگی های کمی نیز تولید کند.

به همین دلیل بود که بسیاری از قطعات وسایل نقلیه با کمک تکنولوژی تغییر یافت یا تعویض شد، عامل اصلی پیدایش و استفاده کامپیوتر در خودرو ها نیز همین موارد بود که کمک های فراوانی به صنعت خودرو سازی کرد و به علاوه در کاهش آلایندگی خودرو ها نیز موثر بود.

پیدایش کامپیوتر خودرو

یکی از دلایل اصلی ساخت کامپیوتر خودرو، مشکلات زیستی بود، بر اساس قانون های سختگیرانه محیط زیستی، خودرو سازان موظف بودند تا استاندارد های آلایندگی خودرو های تولیدی را رعایت کنند. این مورد تنها زمانی امکان پذیر بود که هوا و سوخت با مقدار معینی با هم ترکیب شوند تا آلایندگی های خودرو به حداقل برسد. اینگونه بود که سیستم ECU ساخته شد جالب است بدانید ECU در واقع مخفف کلمه Engine Control Unit است.

ویژگی-های-تستر-ایسیو

کامپیوتر ماشین چیست ؟

همانطور که گفته شد، قوانین و استاندارد های زیست محیطی باعث شد تا خودرو سازان برای کاهش آلایندگی های خودرو، سیستمی طراحی کنند تا مقدار معین سوخت و هوا با هم ترکیب شود تا آلایندگی های خودرو به حداقل برسد.

ECU یا همان واحد کنترل الکترونیک ماشین، سیستم هوشمند و پیشرفته ای است که با کمک سنسور ها و کنترولر هایی که دارد، اطلاعات دقیقی از سراسر خودرو دریافت می کند. ایسیو اطلاعات دریافتی از سنسور ها را به درستی پردازش کرده و دستورات لازم را برای بخش های مربوطه ارسال می کند.

بنابر توضیحات گفته شده می توانید دریابید که کامپیوتر ماشین چه نقش مهمی در عملکرد قطعات اصلی و سنسور های خودرو ایفا می کند و در واقع می توان گفت ایسیو مغز متفکر خودرو می باشد.

باید بدانید کامپیوتر ماشین تنها وظیفه کاهش میزان آلایندگی خودرو را ندارد و وظایف آن بسیار گسترده تر است. در ادامه برخی از وظایف ایسیو ماشین را با هم بررسی می کنم.

وظایف کامپیوتر ماشین

عیب یابی

یکی از اصلی ترین و مهترین وظایف کامپیوتر خودرو عیب یابی است. از آنجایی که به ایسیو سنسور های مختلفی متصل است، بنابراین ایسیو با دریافت داده ها از این سنسور ها و قطعات می تواند به راحتی عیوب و مشکلات خودرو را شناسایی کند. پس از پیدا شدن مشکل توسط ایسیو، چراغ چک ماشین روشن می شود و به راننده هشدار می دهد که عیبی در خودرو وجود دارد، پس دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو، پیدا شدن عیب توسط ECU می باشد.

حتی در برخی از خودرو های جدیدتر، ایسیو توانایی تشخیص عیوب باتری خودرو را نیز دارد، به طور مثال زمان خالی شدن باتری ماشین، چراغ باتری پشت آمپر روشن می شود.

باز شدن ایربگ ها در زمان تصادف

جالب است بدانید حتی در زمان تصادف، به کمک سنسور هایی که در خودرو وجود دارد، کامپیوتر خودرو برخورد را تشخیص داده و پس از آن، کیسه های هوای خودرو به سرعت باز می شوند.

کنترل مصرف سوخت

کامپیوتر خودرو مقدار سوخت را توسط انژکتور ها به درستی تنظیم می کند و در کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیر می گذارد.

کاهش آلایندگی

مغز متفکر ماشین به درستی مقدار سوخت و هوا را تشخیص می دهد و در کاهش آلایندگی های خودرو تاثیر دارد.

کنترل شتاب و سرعت

حتی ایسیو خودرو مقدار سرعت و شتاب را در محدوده تعریف شده برای موتور کنترل می کند و مانع بالا رفتن سرعت و شتاب از حد استاندارد می گردد و از این طریق باعث افزایش سلامت موتور می گردد.

تشخیص نواقص فنی

همچنین این قطعه به خوبی نقص های سایر قطعات خودرو را تشخیص می دهد. اما باید بدانید برای فهمیدن این نقص ها باید از دستگاه دیاگ کمک بگیرید تا بتوانید کد های ایسیو را بخوانید. جالب اسب بدانید حتی این قطعه توانایی تشخیص مشکلات و خرابی های گیربکس و موتور خودرو را به خوبی دارد.

دستگاه-دیاگ-با-قیمت-مناسب

ECU خودرو چگونه کار می کند؟

کامپیوتر خودرو کارکرد پیچیده ای دارد و از سه بخش ورود، پردازش و خروج تشکیل شده است. ابتدا اطلاعات تمامی بخش های خودرو شامل سنسور ها و قطعات اصلی مانند کامپیوتر و گیربکس، وارد کامپیوتر می شود.

پس از این مرحله فرآیند پردازش شروع می شود، در این مرحله اطلاعات ورودی به کامپیوتر با محاسبات پیچیده و کاملا دقیق پردازش می شوند.

پس از پردازش اطلاعات ورودی به ECU نوبت مرحله خروج است، در این مرحله دستورات لازم توسط ECU به بخش های مربوطه ارسال شده و این دستورات توسط قطعات خودرو اجرا می شوند.

البته باید بدانید این فرآیند های اصلا ساده نیست و همگی به صورت کد های انالوگ و دیجیتال هستند، این کد ها توسط مبدل های مربوطه به هم دیگر تبدیل می شوند تا تمامی قطعات بتوانند این کد ها را بخوانند، در قسمت بعدی به طور کامل در مورد این مبدل ها توضیح خواهیم داد.

قسمت های تشکیل دهنده کامپیوتر خودرو

مبدل های آنالوگ به دیجیتال

باید بدانید در خودرو ها، خروجی برخی از سنسور ها به صورت اعداد آنالوگ است و کامپیوتر فقط توانایی خواندن اعداد دیجیتال را دارد. به همین خاطر در ایسیو مبدل های آنالوگ به دیجیتال وجود دارد که خروجی انالوگ سنسور ها و قطعات مختلف خودرو را به دیجیتال تبدیل می کنند.

مبدل های دیجیتال به آنالوگ

اگر کامپیوتر، به سنسور هایی که در قسمت قبل گفته شد پاسخ های دیجیتال ارسال کند، روشن است که این قطعات توانایی خواندن این کد ها و اعداد را ندارند، بنابراین مبدلی به نام مبدل های دیجیتال به آنالوگ وجود دارد که پیغام های دیجیتال ECU را ابتدا به آنالوگ تبدیل کرد و سپس آنرا به قطعات و سنسور های مربوطه ارسال می کند.

تنظیم کننده سیگنال

همانطور گه گفتیم پیغام ها در ECU به دو صورت آنالوگ و دیجیتال است، اما برای این که این پیغام ها توسط مبدل های مربوطه به هم تبدیل شوند، باید حتما هم سیگنال باشند، برای حل این مشکل قطعه دیگری به نام تنظیم کننده یا کاندیشنر سینگال در ایسیو به کار رفته است که وظیفه هم سیگنال کردن این پیغام ها را دارد.

خروجی های دیجیتال

قطعه بعدی خروجی دیجیتال است که پیغام های ECU را به خروجی تبدیل می کند. به طور مثال این خروجی های دیجیتال در سیستم هایی مانند سیستم جرقه زنی یا خاموش و روشن کردن فن کاربرد دارند.

تراشه های ارتباط

این تراشه ها، ارتباط بین ورودی و خروجی های ECU را برقرار می کنند. همچنین جالب است بدانید تراشه های ارتباطی، در واقع حافظه فعال کامپیوتر هستند که توانایی ذخیره اطلاعات و مشکلات قطعات خودرو را دارند. پس از وصل کردن دیاگ به این تراشه ها می توانیم مشکلات قطعات مختلف خودرو را مشاهده کنیم.

سنسور-های-کامپیتر-خودرو

حافظه های مختلف در کامپیوتر ماشین

همانطور که مغز انسان دارای حافظه کوتاه مدت و بلند مدت است، مغز ماشین هم از دو نوع حافظه موقت و حافظه دائم تشکیل شده است. این دو حافظه در کامپیوتر ماشین اهمیت بالایی دارند و در زمان دیاگ زدن مشکلاتی که در خود ذخیره کرده اند را به ما نشان می دهند. در ادامه این دوع حافظه را به طور دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

حافظه دائم

وظیفه اصلی این حافظه، ذخیره کردن اطلاعات و نقص های مربوط به سنسور های مختلف خودرو است. در واقع این حافظه مانند یک هارد دیسک به عنوان یک حافظه سخت افزاری کار می کند و با قطع برق، اطلاعات موجود در این حافظه پاک نمی شود. اما در صورتی که در پی وارد شدن صدمه اطلاعات حافظه دائم از بین برود، دیگر این اطلاعات قابل برگشت نیستند.

حافظه موقت

همانطور که از نام این حافظه پیداست، به صورت موقت و لحظه ای عمل می کند و مشکلات موتور و گیربکس را در خود ذخیره می کند، لازم به توضیح است، در صورتی که قطع برق بیشتر از 15 ثانیه به طول بیانجامد، اطلاعات موجود در این حافظه از بین می رود، اما بر خلاف حافظه دائم، اطلاعات از دست رفته قابلیت بازگردانی دارند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید چه مواردی باعث از بین رفتن و پاک شدن اطلاعات در حافظه موقت می شوند.

فعالیت هایی مانند قطع برق، جدا کردن کابل های باتری، و جدا کردن سوکت رله باعث پاک شدن اطلاعات حافظه موقت می شوند.

سنسور های در ارتباط با کامپیوتر

احتمالا تا اینجا مقاله، این سوال برای شما پیش آمده که کامیپوتر ماشین با کدام سنسور ها در ارتباط است و عملکرد آنها را کنترل می کند.

کامپیوتر خودرو برای کنترل فعالیت های سنسور ها و قطعات مختلف باید با سنسور های مختلفی در ارتباط باشد تا بتواند برای عملکرد بهتر، داده های مختلفی را از سنسور های خودرو دریافت کند. در ادامه برخی از سنسور هایی که با ECU خودرو در ارتباط هستند را بررسی خواهیم کرد.

  • سنسور اکسیژن
  • سنسور ضربه
  • سنسور فشار هوا
  • سنسور دمای هوا
  • سنسور دمای آب
  • سنسور ضربه

لازم به توضیح است کامپیوتر خودرو به سیستم مالتی پلکس نیز متصل است و با استفاده از آن عملکرد سایر قسمت ها و آپشن های خودرو را نظارت می کند، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مالتی پلکس حتما آنرا در وب سایت ما مطالعه کنید.

کامپیوتر-خودرو

خرابی ECU

کامپیوتر خودرو ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل و خرابی شود، از آنجایی که این قطعه فعالیت های مختلفی را بر عهده دارد، می تواند باعث مشکلات فراوانی در خودرو شما گردد. به طور مثال همانطور که گفته شد، این قطعه در کاهش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیر دارد.

در صورتی خرابی ECU شما با افزایش مصرف سوخت و یا افزایش آلایندگی های خودرو مواجه می شوید. حتی خرابی کامیپوتر ماشین در کاهش شتاب و عملکرد خودرو نیز تاثیر خواهد داشت. اما روش تشخیص خرابی کامپیوتر خودرو چیست؟

برای این کار باید خودرو خود را به یک تعیمرگار منتقل کنید تا برای فهمیدن مشکلات ایسیو، شخص مکانیک با استفاده از دستگاه تستر ایسیو تست های مختلفی را روی کامپیوتر خودرو انجام می دهد تا علت خرابی را پیدا کند. توصیه می شود پس از پیدا شدن علت خرابی و مشکل ECU برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به سایر قطعات خودرو، هرچه سریعتر نسبت به رفع این خرابی ها اقدام نمایید.

چه چیزهایی به کامپیوتر ماشین آسیب وارد می کند؟

تا اینجا مقاله به طور کامل با ایسیو خودرو و وظایف آن آشنا شدید، اما باید بدانید برخی از فعالیت ها باعث خرابی ایسیو می شود و شما متحمل هزینه های زیادی می شوید، در ادامه برخی از مواردی که در خرابی مغز ماشین تاثیر دارد را برای شما آورده ایم.

خیس شدن کامپیوتر

تا حد امکان از خیس شدن کامپیوتر خودرو جلوگیری کنید، خیسی این قطعه باعث اتصال کوتاه می شود و کامپیوتر آسیب می بیند. اگر پشت جعبه قطعه را باز کرده باشید حتما مشاهده کردید که قسمت های مدار با فیبر پوشیده شده اند تا مانع ورود آب و رطوبت به مدار شود.

جدا کردن کابل ها در زمان روشن بودن ماشین

به هیچ انواع زمانی که ماشین روشن است نباید کابل های باتری را جدا کنید. در صورتی که کابل های باتری را در زمان روشن بودن ماشین جدا کنید، به احتمال 90 درصد کامپیوتر یا ایسیو خودرو شما می سوزد و از آنجایی که این قطعه ارزان نیست، متحمل هزینه های زیادی خواهید شد. بنابراین تحت هیچ شرایطی، در زمان روشن بودن خودرو، کابل های باتری را جدا نکنید.

لمس کردن پین ها

آیا می دانستید که الکتریسیته ساکن بدن انسان می تواند تا هزاران ولت بالابرود؟ حال تصور کنید بخواهید با این الکتریسیته بالا، پین های حساس کامپیوتر را لمس کنید، لمس کردن این پین ها به دلیل الکتریسیته ساکن در بدن باعث آسیب به ECU می شود، بنابراین نباید این پین ها را لمس کنید.

ایسیو-خودرو-چیست

جمع بندی

کامپیوتر ماشین یکی از اصلی ترین قطعات خودروست که نقش های فراوانی دارد، این قطعه بسیار مهم که نقش مغز متفکر خودرو را دارد، می تواند در عیب یابی، کاهش آلایندگی های خودرو، کنترل میزان سرعت، کاهش مصرف سوخت، سیستم ایموبلایزر و بسیاری از موارد دیگر تاثیر فراوانی داشته باشد.

به دلیل گسترش خودرو سازی و پیشرفته شدن تکنولوژی، لزوم استفاده از این سیستم در وسایل نقلیه بیشتر از قبل احساس می شود، بنابراین در نگهداری از این قطعه مهم کوشا باشید.

به علاوه این قطعه یکی از قطعات گران قیمت خودرو است که خرابی آن باعث می شود تا شما متحمل هزینه های نسبتا بالایی شوید.

در این مقاله به طور کامل در مورد ایسیو خودرو صحبت شد، امید است توانسته باشیم به تمامی سوالات و ابهامات شما در مورد این قطعه مهم در خودرو پاسخ داده باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال آنرا در انتها همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید با کارشناسان یگانه صنعت تماس بگیرید تا شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی کنند.

تماس
دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت