مهمترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو + راه حل های آن

پشتیبانیپشتیبانی
مهمترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

در این مقاله از یگانه بلاگ قصد داریم یکی از رایج ترین مشکلات اتومبیل را با هم بررسی کنیم. روشن شدن چراغ چک یکی از مشکلاتی است که تمامی دارندگان وسایل نقلیه با آن مواجه خواهند شد. این مشکل دلایل مختلفی دارد که در این گزارش به طور کامل آنها را با هم بررسی می کنیم و به روش های برطرف کردن آنها می پردازیم.

وظیفه چراغ چک چیست؟

خودرو ها با چراغ های هشداری که دارند با ما حرف می زنند، وظیفه چراغ چک ماشین نیز همین است، چراغ چک در واقع هشدار کامپیوتر خودرو به ماست که دارد به ما می گوید مشکلی در ماشین پیش آمده است که باید رفع گردد. این مشکلات ممکن است جدی و پر هزینه یا جزئی و بدون هزینه باشند. روشن شدن چراغ چک خودرو لزوما به آن معنا نیست که مشکل بزرگی در وسلیه نقلیه وجود دارد، در اکثر مواقع، مشکلات جدی نیستند و با هزینه های جزئی یا حتی بدون هزینه کردن قابل حل شدن می باشند.

چراغ چک خودرو چگونه کار می کند

زمانی که یک خطا در کارکرد موتور تشخیص داده شود، چراغ چک خودرو روشن می گردد. باید بدانید که این خطاها توسط ECU تشخص داده می شود. صبحت است ECU شد، باید بدانید ECU همان کامپیوتر خودرو است که می تواند به استفاده از سنسور های مختلف، اشکلات و نقص های موجود در وسیله نقلیه شما را به خوبی تشخیص دهد.

جالب است بدانید حتی ECU خودرو در مواقعی دچار خرابی می شود که برای رفع این مشکلات باید از دستگاهی به نام تستر ECU استفاده شود تا بتوان این مشکلات را به خوبی تشخیص داد.

روش کار چراغ چک خودرو - یگانه بلاگ

اصلی ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که پشت فرمان ناگهان چراغ چک خودروتان روشن شده است، اگر در این زمان نگران شده اید و نمی دانید باید چه کاری انجام بدهید، باید به شما بگوییم که چراغ چک خودرو در زمان روشن شدن، یک اخطار خطرناک نیست، اما بهتر است در اولین فرصت نسبت به بررسی مشکل اقدام نمایید. در ادامه برخی از رایج ترین مشکلاتی که باعث روشن شدن چراغ وسیله نقلیه می شود را برای شما آورده ایم.

خرابی سنسور اکسیژن

یکی از رایج ترین مشکلاتی که موجب روشن شدن چراغ چک ماشین می شود، خرابی یا ایرادات سنسور اکسیژن است. تعویض سنسور اکسیژن هزینه زیادی ندارد اما پشت گوش انداختن آن می تواند باعث آسیب های سنگین به ماشین شما گردد. باید بدانید خرابی و مشکل در سنسور اکسیژن موجب می شود تا کامپیوتر یا ECU وسیله نقلیه شما به درستی کار نکند.

همچنین جالب است بدانید خرابی سنسور اکسیژن می تواند مصرف سوخت شما را افزایش دهد، در مواقعی دیده شده که خرابی سنسور اکسیژن باعث افزایش مصرف سوخت تا 40 درصد شده است. لذا اگر دلیل روشن شدن چراغ چک ماشین شما، سنسور اکسیژن است، بهتر است هرچه سریعتر نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید.

خرابی سنسور اکسیژن یکی از متداول ترین دلایل روشن شدن چراغ چک پژو به خصوص 206 می باشد.

سنسور-اکسیژن
سنسور-اکسیژن

سنسور جریان هوا

سنسور هوا یکی از سنسور های خودرو است که اغلب با خرابی مواجه می شود، وظیفه این سنسور ارسال اطلاعات جریان هوا ورودی موتور به کامپیوتر است تا ECU میزان پاشش انژکتور هارا مشخص کند. معمولا آلودگی هوا باعث خرابی زود هنگام این سنسور می گردد، بنابراین اگر در شهر های آلوده زندگی می کنید بهتر است زود به زود سنسور جریان هوا وسیله نقلیه خود را بررسی نمایید.

سنسور-جریان-هوا
سنسور-جریان-هوا

فیلتر هوا

اگر شما ساکن شهر تهران و سایر شهر های آلوده و پر جمعیت هستید باید در مدت زمان های کوتاه نسبت به تعویض فیلتر هوای ماشین خود اقدام کنید. این مشکل نه تنها در کشور ما بلکه در سایر کشور ها نیز رایج است. بررسی و آمار ها نشان داده که یکی از پرتکرار ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو، مشکلات فیلتر هوا در سراسر دنیا می باشد.

فیلتر-هوا
فیلتر-هوا

خالی شدن باتری

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث روشن شدن چراغ چک ماشین ها می شود، خالی شدن باتری ماشین است، اگر ماشین شما استارت می خورد اما روشن نمی شود و چراغ چک خودرو روشن است، به احتمال زیاد باتری ماشین شما خراب شده است. برای حل این مشکل کافیست پیش یک باتری ساز بروید تا باتری ماشین شما را بررسی کند. اگر دلیل روشن شدن این چراغ مشکلات باتری باشد، با تعویض باتری، چراغ چک ماشین شما خود به خود خاموش می شود.

خالی-شدن-باتری
خالی-شدن-باتری

البته توجه داشته باشید ماشین های پشرفته در پشت آمپر خود چراغی برای مشکلات باتری دارند، اگر ماشین شما هم چراغ باتری دارد، به احتمال خیلی زیاد، باتری ماشین شما مشکلی ندارد و به بررسی آن نیاز پیدا نخواهید کرد.

چراغ-باتری
چراغ-باتری

درِ باک

شاید منطقی به نظر نرسد ولی باز بودن در باک ماشین یکی از مواردی است که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می گردد. اغلب افراد برایشان پیش آمده که پس از بنزین زدن چراغ چک ماشینشان روشن شده و موجب نگرانی آنان شده است. اما دلیل روشن شدن چراغ ماشین آنها تنها کمی بی دقتی بوده است.

اما اگر پس از بستن در باک همچنان، این چراغ روشن بود، چندین بار ماشین خود را روشن و خاموش کنید تا مشکل رفع شود. اگر باز هم این چراغ خاموش نشد نشانه این است که باز بودن در باک باعث روشن شدن این چراغ نشده است، در این صورت باید با استفاده از دستگاه دیاگ مشکل بررسی گردد.

در-باک
در-باک

مشکل در سیستم ERG

EGR یا سیستم چرخش گاز اگزوز می تواند در روشن شدن چراغ چک خودرو موثر باشد. اگر این سیستم به درستی کار نکند، چراغ چک خودرو شما روشن می شود. باید بدانید رفع این مشکل کمی هزینه بر است، اما اگر متوجه شدید که دلیل روشن شدن چراغ چک ماشین شما  مشکلات سیستم چرخش گاز اگزوز است، هرچه سریعتر نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام کنید زیرا این مشکل می تواند باعث آسیب به انژکتور خودرو شود و هزینه بیشتری برای شما داشته باشد.

سیستم-ERG
سیستم-ERG

مایع خنک کننده ترموستات

این مورد در برخی از موارد حتی باعث چشمک زدن چراغ چک خودرو نیز می گردد. این مشکل زمانی پدید می آید که مایع درون ترموستات که وظیفه خنک کنندگی دارد، ویژگی خود را از دست بدهد. این قطعه جریان سرد را به سمت موتور فرستاده و موجب تنظیم دمای موتور می گردد. این مشکل معمولا در مناطق با آب و هوای گرم بیشتر دیده می شود.

ترموستات-ماشین
ترموستات-خودرو

مشکلات دزدگیر خودرو

شاید ندانید اما اگر دزدگیر خودرو به درستی وصل نشود می تواند باعث روشن شدن چراغ چک ماشین شود. در این مورد، کامپیوتر ماشین، سیستم دزدگیر را به عنوان یک عامل خارجی و مخرب تشخیص می دهد و با روشن کردن چراغ چک قصد آگاه سازی شما از این مشکل را دارد.

بهتر است نصب دزدگیر را به مراکز معتبر و افراد دارای تخصص بسپارید تا این مشکل برای شما پیش نیاید، جالب است بدانید نصب اشتباه و نادرست سیستم دزدگیر می تواند در خالی شدن باتری ماشین شما نیز تاثیر داشته باشد. پس این مشکل را جدی بگیرید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.

نصب سنسور های مختلف

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که به نصب سنسور های مختلف روی خودرو علاقه دارید باید بدانید اگر هر کدام از این سنسور ها به درستی نصب نشود، ECU آنرا به عنوان یک عامل مخرب تشخیص می دهد و چراغ چک خودرو روشن می شود.

وجود مشکلات در سوخت

حتی در برخی از موارد دیده شده دلیل روشن شدن این چراغ در ماشین ها، کیفیت پایین سوخت ماشین بوده است. اگر کیفیت بنزین از حد استاندارد خود پایین تر باشد، می تواند موجب روشن شدن چراغ check ماشین  گردد.

انژکتور سوخت

اگر شما به رانندگی طولانی مدت با سوخت کم عادت دارید یا معمولا صافی بنزین ماشین خود را دیر به دیر تعویض می کنید، می توان حدث زد که دلیل روشن شدن این چراغ، خرابی یا وجود مشکل در انژکتور سوخت است. متاسفانه هزینه های تعمیر این مشکل نسبتا بالاست و بهتر است به فکر تغییر نحوه رانندگی خود باشید.

انژکتور-سوخت
انژکتور-سوخت

شمع ها

باید بدانید وسیله نقلیه شما هر از چند گاهی به تعویض شمع نیاز پیدا می کند، اگر مدت زیادیست که شمع ها ماشین خود را تعویض نکرده اید به احتمال زیاد با این اخطار از طرف ECU مواجه می شوید. شمع ها وظیفه ایجاد جرقه و اشتعال بنزین را دارند که تعویض نکردن شمع ها باعث نقص در جرقه زنی می گردد. برای حل این مشکل نتها کافیست نسبت به تعویض شمع های وسیله نقلیه خود اقدام نمایید.

وایر ها

وایر ها وظیفه تولید برق شمع ها را دارند، اگر وایر های ماشین شما به درستی کار نکند برق شمع ها به خوبی تامین نشده و باز هم شمع ها با مشکل جرقه زنی مواجه می شوند. باید بدانید خرابی و ایرادات وایر می تواند منجر به آسیب به سایر بخش های اتوموبیل شما مانند کوئل یا باتری شود.

اگر تعویض شمع و وایر ها را انجام دادید و هنوز چراغ چک اتوموبیل شما روشن بود، به احتمال خیلی زیاد نشانه خرابی کوئل می باشد، زیرا همانطور که گفته شد ایرادات شمع باعث مشکلات کوئل می گردد.

شمع-و-وایر
شمع-و-وایر

خرابی مبدل کاتالیستی

اگر ماشین قدیمی دارید که دیر به دیر شمع های آنرا عوض می کنید یا خرابی سنسور اکسیژن آن برای شما کم اهمیت است، حتما با مشکل خرابی مبدل کاتالیستی روبرو می شوید. یکی از نشانه های خرابی مبدل کاتالیستی افزایش مصرف سوخت و کاهش شتاب خودرو می باشد.

خبر بد اینجاست که هزینه رفع این مشکل نستبا بالاست و شما برای آن باید مبلغ زیادی خرج کنید. در این مواقع اهمیت تعویض به موقع شمع ها و سنسور اکسیژن به خوبی حس می شود.

مبدل-کاتالیستی
مبدل-کاتالیستی

نشتی خلا

اگر چراغ چک ماشین شما روشن شد، مقداری به خودرو گاز بدهید، اگر متوجه شدید که دور موتور بالا ماند و پایین نیامد، نشانه آن است که شما مشکل نشتی خلا دارید، همچنین در صورتی که حس کردید ماشین شما هنگام کار کردن درجا می زند، نشانه مشکل در سیستم خلا خودرو است. برای رفع این مشکل نیاز دارید که اتوموبیل خود را به تعمیرگاه ببرید تا مشکل پیش آمده توسط اشخاص متخصص برطرف گردد.

خرابی استپر موتور

استپر موتور یکی از قطعات موتور ماشین است که نقش تنظیم میزان هوای ورودی به موتور را دارد، همچنین این قطعه مانع از خاموش شدن موتور در زمانی که خودرو در حال درجا کار کردن است می شود. این قطعه کوچک ولی مهم پس از گذشت زمان آلوده می شود و عملکرد سابق خود را از دست می دهد، در این مواقع چراغ چک ماشین روشن می شود و باید برای تمیز کردن یا تعویض استپر موتور اقدام نمایید.

دقت داشته باشید، خرابی این قطعه می توانید باعث وارد شدن صدمات و آسیب های سنگین به موتور ماشین شود، لذا آشنایی با علائم خرابی این قطعه می تواند در جلوگیری از این خسارت ها موثر باشد. در مقاله نشانه های خرابی استپر موتور به طور کامل در مورد این قطعه و علائم خرابی آن توضیح داده شده است که توصیه می کنیم حتما آنرا مطالعه کنید.

قیمت-استپر-موتور

مشکلات موقت

ممکن است در برخی از مواقع چراغ چک خودرو شما روشن گردد و پس از مدتی به صورت خود به خود خاموش شود، در این مواقع نیاز به انجام کار خاصی نیست. این مشکل رایج است و معمولا در تمامی خودرو ها مشاهده می شود، دلیل آن هم این است که در برخی از مواقع، کامپیوتر خودرو مشکلاتی را تشخیص می دهد و این مشکلات خود به خود برطرف می گردد.

در این صورت نیاز به کار خاصی نیست و نباید نگران بود. اما اگر این چراغ بعد از مدت ها روشن مانند باید بررسی کنید که مشکل چیست.

از کجا بفهمیم دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو مربوط به کدام مشکل است

یکی از بهترین روش های فهمیدن دلیل روشن شدن چراغ چک، دیاگ زدن است، دستگاه دیاگ به راحتی مشکلاتی که ECU تشخیص داده است را به شما نشان می دهد. با این دستگاه دیگر نیاز نیست شما تمامی موارد بالا را انجام دهید و به راحتی می فهمید که مشکل از کدام قسمت و کدام قطعه وسیله نقلیه می باشد. در مجله یگانه بلاگ در مورد روش استفاده از دستگاه دیاگ به طور کامل توضیح داده شده است که پیشنهاد می شود آنرا مطالعه فرمایید.

رفع مشکل روشن شدن چراغ چک

  • برای حل این مشکل شما می توانید چندین بار اتوموبیل خود را روشن و خاموش کنید تا این چراغ خاموش شود.
  • با استفاده از دستگاه دیاگ این خطاها را رفع کنید.
  • مسافت های کوتاه را رانندگی کنید.
  • باتری ماشین را قطع و وصل کنید.

توجه داشته باشید اگر با انجام کار های بالا چراغ چک خاموش نشد یا بعد از مدتی مجددا روشن شد، نشانه از آن است که شما با یک مشکل جدی رو به رو هستید که باید آنرا سریعاً رفع کنید.

دیاگ-زدن
دیاگ-زدن

کلام پایانی

در این گزارش به طور کامل، دلایل روشن شدن چراغ چک انواع اتوموبیل ها مورد بررسی قرار گرفت و راه برطرف کردن آنها نیز گفته شد. اگر این چراغ برای شما روشن بود باید سریعا دلیل آنرا پیدا کنید تا متحمل هزینه های سنگین نشوید.

در صورت داشتن هر گونه سوال آنرا در انتهای همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان شرکت یگانه صنعت تهران پاسخگوی شما باشند و شما را به بهترین شکل راهنمایی نمایند.

دسته بندی مطالب آموزشی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Call Now Button