چه زمانی باید روغن گیربکس را تعویض کنیم؟ بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

پشتیبانیپشتیبانی
زمان تعویض روغن گیربکس

قطعا تعویض روغن گیربکس یکی از اصلی ترین فعالیت های است که روی سلامت خودرو به ویژه گیربکس تاثیر فراوانی دارد. در واقع روغن گیربکس باعث می شود تا چرخ دنده های گیربکس خیلی روان در کنار یکدیگر کار کنند، به همین خاطر اگر روغن گیربکس در زمان مناسب تعویض نشود می تواند صدمات زیادی به قطعات گیربکس وارد کند.

در این مقاله از یگانه بلاگ قصد داریم تا در مورد روغن گیربکس و بهترین زمان تعویض روغن گیربکس صحبت کنیم. بنابراین اگر شما هم مانند خیلی از افراد نمی دانید که چه زمانی باید روغن گیربکس تعویض گردد، حتما تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

روغن گیربکس چیست ؟

در ابتدا قصد داریم تا در مورد روغن گیربکس توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم تا با عملکرد آن بیشتر آشنا شوید.

روشن است استفاده از روغن یا به اصطلاح روغن کاری برای تمامی قسمت های متحرک خودرو لازم است، علاوه بر خودرو ها، تمامی دستگاه هایی که قسمت متحرک دارند به روغن کاری برای بهبود عملکرد و افزایش سلامت احتیاج دارند، مانند کولر های آبی، دوچرخه یا حتی چرخ خیاطی که به روغن کاری نیاز دارند.

گیربکس خودرو از قطعات و چرخ دنده های فراوانی تشکیل شده است که این چرخ دنده ها برای اینکه بتوانند به خوبی و به نرمی در کنار یکدیگر کار کنند، باید روغن کاری شوند.

روغن گیربکس یا واسکازین وظیفه اصلی نرم کردن و روان سازی جعبه فرمان و دیفرانسیل و گیربکس را دارد، به همین خاطر در افزایش عملکرد و سلامت گیربکس خودرو تاثیر فراوانی خواهد داشت.

همانطور که می دانید وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت موتور به چرخ ها و در نهایت حرکت خودرو می باشد به همین دلیل است که دانستن زمان تعویض روغن گیربکس اهمین بالایی دارد.

مزایا-روغن-گیربکس

مزایا تعویض روغن گیربکس در زمان مناسب

تا اینجا در مورد روغن گیربکس یا همان واسکازین توضیح دادیم و با وظیفه اصلی آن آشنا شدیم. اما اگر روغن گیربکس در زمان مناسب تعویض شود چه مزایایی برای خودرو خواهد داشت؟

یکی از مزایا اصلی تعویض روغن گیربکس در زمان مناسب این است که قطعات گیربکس خودرو شما سلامت می ماند و عمر مفید آن افزایش می یابد.

یکی دیگر از مزایا این کار، کاهش دما گیربکس خودرو است. کاهش دما، خود باعث افزایش سلامت خودرو و گیربکس می شود.

مزیت بعدی، روان کار کردن قطعات گیربکس است، تعویض به موقع روغن گیربکس باعث می شود تا قطعات این قسمت خیلی نرم و بدون صدا های اضافه در کنار یکدیگر کار کنند.

موارد بالا قسمتی از مزایا تعویض به موقع روغن گیربکس بود، باید بدانید در صورتی که روغن گیربکس در زمان مناسب تعویض نشود، زیان های آن به مراتب بیشتر از مزیت های تعویض به موقع آن است.

باور غلط در تعویض روغن گیربکس

بسیاری از افراد برای اینکه سلامت خودرو خود را تامین کنند، از روغن های بسیار با کیفیت و گران قیمت برای گیربکس ماشین خود استفاده می کنند. این فعالیت، کار بسیار پسندیده ای است و در سلامت خودرو تاثیر گذار خواهد بود.

اما این افراد فکر می کنند که روغن های مرغوب و باکیفیت را می توانند مدت طولانی تری نسبت به روغن های معمولی استفاده کنند که این باور کاملا اشتباه است. روغن گیربکس هرچقدر هم که با کیفیت و مرغوب باشد، پس از گذشت زمان معینی باید تعویض گردد.

دقت داشته باشید که روغن اگر در طولانی مدت استفاده گردد و تعویض نشود، خاصیت روان کنندگی آن به مراتب کاهش می یابد و حتی در برخی از موارد مانند آب می شود و به طور کامل عملکرد خود را از دست می دهد. به همین دلیل است که حتی روغن های گران قیمت نیز باید در زمان مناسب تعویض گردند. لازم به توضیح است اگر روغن گیربکس در زمان مناسب تعویض نشود باعث خرابی و مشکلات گیربکس شده و شما متحمل هزینه های زیادی خواهید شد.

تعویض-روغن-فرسوده

زمان تعویض روغن گیربکس

هم گیربکس های اتومایک و هم گیربکس های دستی نیاز به تعویض روغن دارند اما زمان مناسب تعویض روغن در این نوع گیریکس کمی با هم متفاوت است. معمولا روغن گیربکس های اتوماتیک باید دیرتر از گیربکس های دنده ای تعویض گردد.

زمان مناسب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

اگر گیربکس خودرو شما اتوماتیک است باید حواستان بیشتر به زمان تعویض روغن آن باشد. در گیربکس های اتوماتیک معمولا حرارت بیشتری تولید می شود و از آنجایی که حرارت و گرما باعث افت کیفیت روغن می شود، باید زود تر نسبت به تعویض روغن اقدام کنید.

به طور کلی زمان مناسب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر 100 تا 150 هزار کیلومتر است و توصیه می شود پس از طی شدن این فاصله، روغن گیربکس خودرو را تعویض نمایید.

همچنین برخی از کارشناسان نقل کرده اند اگر می خواهید به سلامت خودروتان برای اهیمت دهید، می توانید هر 60 تا 70 هزار کیلومتر نسبت به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک اقدام کنید.

توجه داشته باشید، تعویض روغن گیربکس های اتوماتیک به سادگی گیربکس های دستی نیست و برای این کار باید خودرو خود را به تعمیرگاه انتقال دهید. در تعمیرگاه شخص متخصص با استفاده از دستگاه ساکشن روغن گیربکس اتوماتیک، روغن گیربکس خودرو شما را تخلیه کرده و آنرا با روغن جدید تعویض می نمایید.

زمان مناسب تعویض روغن گیربکس دستی

در گیربکس های معمولی حرارت کمتری نسبت به گیربکس های اتوماتیک تولید می شود اما باید زودتر از گیربکس های اتوماتیک نسبت به تعویض روغن اقدام کنید.

به این دلیل که در گیربکس دنده ای به دلیل فرسایش قطعات روغن آلوده شده و عملکرد آن کاهش پیدا می کند. آلودگی روغن باعث ایجاد ذرات ریز فلزی در روغن شده و اینگونه روغن نمی تواند به خوبی قسمت های گیربکس را روان کند و باید تعویض گردد.

به طور معمول پس از مسافت 50 تا 90 هزار کیلومتر باید برای تعویض روغن گیربکس دنده ای اقدام کنید.

زمان مناسب تعویض روغن گیربکس

جعبه روغن

روی تمامی جعبه های روغن گیربکس نوشته شده که چه زمانی بهتر است روغن گیربکس تعویض شود، معمولا اگر به اعداد نوشته شده روی جعبه های روغن دقت کنید و در همان زمان روغن گیربکس را تعویض نمایید، در صورتی که رانندگی عادی داشته باشید، با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

استفاده-از-روغن-گیربکس-مرغوب

مواردی که باعث می شود زودتر به تعویض روغن نیاز پیدا کنید

قبل تر در مورد زمان مناسب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک صحبت شد، اما موارد گفته شده، در صورتی است که شما استفاده عادی از وسیله نقلیه خود داشته باشید.

اگر شما در شرایط سخت رانندگی می کنید یا مدام در ترافیک، دنده عوض می کنید روشن است که زمان تعویض روغن خودرو شما کاهش پیدا می کند.

در صورتی که در شرایط سخت مانند کوهستان رانندگی می کنید یا به علت ترافیک مدام دنده عوض می کنید در خودرو های گیربکس دستی باید هر 25 هزار کیلومتر و در خودرو های اتوماتیک هر 70 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایید.

نشانه های تعویض روغن

پیش تر در مورد زمان مناسب تعویض روغن گیربکس در انواع خودرو ها صحبت شد اما نشانه هایی وجود دارد که خبر از زمان تعویض روغن می دهند و پس از مشاهده این نشانه ها باید نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدام کنید.

پس از دشوار شدن تعویض دنده

اگر حس می کنید که دنده عوض کردن کمی دشوار شده یا دنده به خوبی جا نمی رود به احتمال زیاد روغن گیربکس خودرو شما کیفیت خود را از دست داده و باید آنرا تعویض نمایید.

صدا دادن در زمان تعویض دنده

تعویض دنده باید بدون صدا و به نرمی انجام شود بنابراین اگر در هنگام جا زدن دنده صدا می شنوید یا لرزش حس می کنید، روشن است که گیربکس، عملکرد روان خود را از دست داده و باید روغن گیربکس را تعویض نمایید.

در رفتن دنده

اگر پس از جا زدن دنده، دنده خودرو از جای خود در می رود، این مشکل نشانه از این است که زمان تعویض روغن گیربکس خودرو شما فرا رسیده است.

تعویض ناگهانی دنده

اگر در خودرو اتوماتیک تعویض دنده ناگهانی و با سرعت انجام می شود، به گونه ای که شما متوجه نمی شوید، به احتمال خیلی زیاد روغن گیربکس خودرو شما کهنه شده است.

زیان های دیر تعویض کردن روغن گیربکس

تا اینجا مطلب احتمالا به این موضوع پی برده اید که تعویض نکردن یا دیر تعویض کردن روغن گیربکس می تواند چه مشکلاتی به دنبال داشته باشد. برخی از این مشکلات عبارت هستند از:

  • داغ شدن بیش از اندازه روغن و احساس بوی سوختگی
  • صدا دادن دنده
  • در رفتن دنده
  • نرم کار نکردن خودرو
  • بالارفتن دور موتور
  • تغییر شدید دنده در گیربکس اتوماتیک به طوری که قابل تشخیص نباشد
  • خراب شدن چرخ دنده ها

آموزش سنجش سطح روغن گیربکس

یکی از روش های فهمیدن زمان تعویض روغن گیربکس، اندازه گیری سطح روغن نیز می باشد. در این قسمت به شما می آموزیم که چگونه سطح روغن گیربکس ماشین خود را اندازه گیری کنید.

برای اندازه گیری سطح روغن باید ابتدا برای چند دقیقه ماشین را روشن کنید، سپس گیج را بیرون بیاورید و با یک دستمال روی آنرا به خوبی تمیز کنید.

پس از تمیز کردن گیج آنرا سر جای خود قراردهید و سپس برای بررسی سطح روغن، گیج را بیرون بکشید.

سطح روغن را بررسی کنید و ببینید که کم شده است یا خیر. در صورتی که سطح روغن کم شده بود می توانید به آن روغن اضافه کنید، ولی بهتر است در صورت پایین بودن سطح روغن، به طور کامل روغن گیربکس را تعویض نمایید.

همچنین در این هنگام رنگ روغن را هم بررسی کنید، در صورتی که رنگ روغن تیره شده بود، نشانه از آن است که کیفیت روغن کم شده و روغن آلوده است و باید تعویض گردد. دقت کنید روغن گیربکس معمولا قرمز رنگ است و نباید به رنگ های قهوه ای تیره یا سیاه دیده شود.

روغن گیربکس - یگانه صنعت
روغن گیربکس معمولا قرمز رنگ است

موارد موثر در افزایش عمر روغن گیربکس

تا اینجا به طور کامل در مورد روغن گیربکس و زمان مناسب برای تعویض آن صحبت کردیم اما چه چیز هایی باعث می شود تا زمان تعویض روغن گیربکس به تاخیر بیافتد.

ماشین های صفر کیلومتر

در ماشین های نو و صفر کیلومتر به دلیل نو بودن و بالا بودن کیفیت قطعات گیربکس، روغن گیربکس مدت طولانی تری کیفیت خود را حفظ می کند و خودرو شما نسبت به خودرو های قدیمی تر، دیرتر نیاز به تعویض روغن گیربکس پیدا خواهد کرد.

روغن گیربکس باکیفیت

یکی دیگر از مواردی که در به تاخیر افتادن زمان تعویض روغن گیربکس تاثیر دارد، کیفیت روغن است. روشن است روغن گیربکس هرچه کیفیت بیشتری داشته باشد، دیرتر به تعویض نیاز پیدا خواهد کرد.

لازم به توضیح است استفاده از روغن های گیربکس با کیفیت به این معنی نیست که شما دیگر نیاز به تعویض روغن پیدا نخواهید کرد یا می توانید با روغن با کیفیت 200 هزار کیلومتر را بدون مشکل طی کنید، روغن های با کیفیت هم مانند سایر روغن ها به هر حال به تعویض نیاز پیدا خواهند کرد اما مدت آن کمی طولانی تر است.

نوع استفاده از وسیله نقلیه

قطعا نوع استفاده شما از ماشین در زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس تاثیر خواهد داشت. اگر از ماشین خود به صورت معمولی استفاده می کنید قطعا دیرتر نیاز به تعویض روغن پیدا خواهید کرد.

اما در صورتی که استفاده سنگین از خودرو خود دارید، یا زیاد در ترافیک رانندگی می کنید خیلی زودتر باید برای بررسی روغن و تعویض روغن گیربکس خودرو خود اقدام کنید.

معایت-دیر-تعویض-کردن-روغن-گیربکس

کلام پایانی

از انجایی که امروزه قیمت ماشین و تعمیرات آن بسیار گران شده، بهتر است با رعایت نکات ساده ای، برای سلامت خودرو خود بکوشیم. گیربکس یکی از قسمت های مهم هر خودرو است که بی توجهی کردن به آن باعث وارد شدن هزینه های سنگین و خرابی سایر قسمت های خودرو می شود، بنابراین حتما توجه ویژه ای به این قسمت از خودرو داشته باشید.

همانطور که گفتیم، زمان مناسب تعویض روغن گیربکس به عوامل مختلفی مانند نوع استفاده، کیفیت روغن، وسیله نقلیه و … بستگی دارد. شما باید با توجه به نیاز خود، در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایید تا با خرابی قطعات خودرو مواجه نشوید.

همانطور که در این گزارش گفته شده برای تعویض روغن حتما باید به مکانی های معتبر و با تجربه مراجعه کنید تا مشکلی برای خودرو شما پیش نیاید.

در صورتی که شما مکانیک هستید و برای تعویض روغن خودرو های اتوماتیک، احتیاج به دستگاه ساکشن روغن گیربکس اتوماتیک با کیفیت دارید، می توانید آنرا از شرکت یگانه صنعت تهران تهیه نمایید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد گیربکس خودرو آنرا در انتها همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان، پاسخگوی شما باشند.

همچنین می توانید با شرکت یگانه صنعت تهران تماس بگیرید تا کارشناسان ما به طور کامل به سوالات شما پاسخ بدهند و شما را راهنمایی کنند.

تماس
دسته بندی مطالب آموزشی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Call Now Button