جک دو ستون چیست ؟ + بررسی ساختار جک دو ستون

پشتیبانیپشتیبانی
جک دو ستون چیست؟

جک دو ستون یکی از ابزار های کاربردی در حوزه تعمیرات خودرو می‌باشد که سهولت بسیار زیادی را برای تعمیرکار محیا کرده و در نتیجه او می‌تواند در مدت زمان ثابت تعداد خودرو های بیشتری را تعمیر کند.

در طی این مقاله قصد داریم یکی از پر مصرف ترین ابزار تعمیرگاهی را به شما معرفی نماییم. جک دو ستون، ابزاری با کاربری آسان می باشد، که نصب آن نیاز به تخصص ویژه ای ندارد و می توان آن را به راحتی راه اندازی نمود.

مسئول این دستگاه، توسط ریموت کنترل و بازوی باز شونده و چهار جهته ی زیر رکاب، خودرو را سر جای خود فیکس می کند. بدین وسیله خودرو را بالا آورده، و در این حین، پروسه ی قفل سازی صورت گرفته و خودرو به صورت ایمن در جای خود ثابت می شود. زمانی که عملیات تعمیر اتومبیل به پایان برسد، مجدد خودرو توسط ریموت کنترل به پایین منتقل شده و قفل جک ها باز می شوند. در ادامه می پردازیم به معرفی انواع این محصول، مزایای استفاده، راهنمای خرید، آموزش کار و نکات ایمنی آن. با ما همراه باشید.

ساختار جک دو ستون

بررسی ساختار یک جک دو ستون و آشنایی با اجزا آن
بررسی ساختار یک جک دو ستون و آشنایی با اجزا آن

یک جک دو ستون، همانطور که از نامش پیداست از دو ستون تشکیل شده است. این سبک جک یکی از جک های محبوب می‌باشد.

خودرو در بین دو ستون این جک قرار گرفته و با استفاده از بازو های کناری خودرو به بالا برده می‌شود.

بازو های کناری به سادگی به چپ و راست، در محوری دایره ای می‌چرخند و بسته به نیاز به اندازه هر خودرو تنظیم می‌شوند.

در ادامه بررسی انواع جک ستون می‌پردازیم تا بتواینم ساختار جک های دو ستون را بهتر درک کنیم.

انواع جک دو ستون

در کل همه ی جک های بالابر به دو دسته تقسیم می شوند:

  • جک دو ستون مکانیکی
  • جک دو ستون هیدرولیکی

هرکدام از این بالابرهای دوستون دارای انواع گوناگونی هستند که درباره آن ها صحبت خواهیم کرد.

انواع جک های دو ستون و تفاوت های آنان
انواع جک های دو ستون و تفاوت های آنان

جک های دو ستون مکانیکی

جک 2 ستون مکانیکی قیمت کمتری برای خرید دارد و معمولا سرو صدای کمتری نیز ایجاد می کند. که البته برای استفاده از آن عموما نیازمند برق 3 فاز هستیم به همین دلیل راه اندازی و اجرای آن می تواند هزینه های نهایی را افزایش دهد. به همین دلیل امروزه کاربرد کمتری دارد.

در برخی موارد به جک های دو ستون مکانیکی، جک دو ستون ماردونی یا به اختصار جک ماردونی نیز می‌گویند.

همینطور حرکت این نوع جک های دو ستون به وسیله ی مهره ای که داخل پیچ هست انجام می پذیرد بدین صورت که یک موتور به مهره متصل است و مهره متصل به پیچ با روشن شدن موتور مهره به حرکت در می آید و داخل پیچ می چرخد و در نتیجه بالابر شروع به حرکت می کند.

جک های مکانیکی خود به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند که ما در دوسته تک موتوره و دو موتوره آنرا جای می دهیم. در مدل های تک موتوره هر دو بازو را با یک موتور بالا برده می‌شود و در مدل های دو موتور هر بازو با یک موتور مجزا بالا برده می‌شود.

جک های دو ستون هیدرولیکی

جک 2 ستون های هیدرولیکی عموما با برق تک فاز کار می کنند و معمولا هزینه ی نگهداری بسیار کمی دارند. از آنها به عنوان رایج ترین تجهیزات در تعمیرگاه ها یاد می شود. به دلیل کارایی عالی توانسته بسیار محبوب باشند.


همینطور لازم به ذکر است برای ماشینهای با وزن سنگین‌ تر و یا تعمیرگاههای با ظرفیت پذیرش بالا جک های هیدرولیکی مناسب‌ترند.

از اجزا یک جک دو ستون هیدرولیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیستون ها
  • پمپ هیدرولیک
  • شیرهای دستی یا برقی
  • بازو ها
  • منبع تغذیه
  • برد الکتریکی

انواع جک هیدرولیکی

خودِ جک های هیدرولیکی به تو مدل دسته بندی می‌شوند که در ادامه اشاره ای به آن خواهیم داشت.

جک های دو ستون با کفی

مزایا: دارای استحکام وایمنی ودارای قابلیت نصب با رول‌ بولت
معایب: ایجاد زائده کفی در کف کارگاه

جک های دو ستون بدون کفی ( baseless )

این جک ها نیازمند به فونداسیون محکم و دقیق هستند اما از مزایا آن ها می‌توان به تردد‌ اسان در زیر جک اشاره کرد.
مزایا: در کف سالن تردد آسان تر است.

مزیت های جک دو ستون

نقاط قوت یک جک دو ستون
نقاط قوت یک جک دو ستون

همانطور که در جک قیچی چیست به شما گفتیم؛ یکی از مزیت های جک های دو ستون، دسترسی راحت به چرخ ها می‌باشد. در جک های دو ستون بر خلاف جک های قیچی؛ به علت اینکه دو ستون کناری با بازو ها خودرو را نگه داشته، مکانیک به راحتی می‌تواند هر چهار چرخ خودرو را باز کند و اقدام به تعمیر و تعویض قطعات معیوب بنماید.

برخلاف برخی از مدل های جک های قیچی که چهار چرخ خودرو روی آن قرار میگیرد؛ در جک های دو ستون باز کردن و تعمیرات مربوطه به آن برای تعمیرکار بسیار راحت است. زیرا به هنگامی که اتومبیل در دستگاه فیکس و بالا می رود، تکنسین تعمیرات، به سهولت به کلیه ی قطعات زیرین اتومبیل دسترسی داشته و بدون خستگی می تواند عیوب را شناسایی کرده و پروسه ی تعمیر را انجام دهد.

و لذا به علت دسترسی راحت به زیر بندی و اگزوز خودرو، جک های دوستون مورد استقبال مکانیک ها و اگزوز کاران نیز قرار گرفته است.

از آن جایی که اتومبیل در بین بازو های دستگاه کاملا فیکس و قفل می شود، سطح ایمنی استفاده از این محصول بسیار بالا بوده و تقریبا می توان گفت به شرط دقت تکنسین در کار، هیچ خطری تکنسین و خودرو را تهدید نمی کند.

یکی دیگر از مزیت های این جک ها آن است که به علت تعداد زیاد آن ها در کشور، کارشناسان زیادی وجود دارند که می‌توانند این جک ها را سرویس کنند و لذا از نظر خدمات پس از فروش و مسائل این چنینی خیالتان راحت است.

همینطور به علت طراحی ساده، اما کاربردی این جک ها، آن ها از دوام بالایی برخوردار هستند.

جک های دو ستون، یک انتخاب ایده آل برای کارواش هایی می باشد که خدمات زیرشویی خودرو ارائه می دهند. چرا که در این نوع جک ها به ارتفاع دلخواه بالا رفته و دسترسی آسان به بخش زیرین خودرورا فراهم می‌کند

همه می دانیم که تعمیرگاه های خودرو، ذاتا اماکنی شلوغ و بهم ریخته می باشند. اما با تجهیز شدن آنها به دستگاه این محصول، قطع به یقین نظم بیشتری در کار جاری شده و از فضای هوایی کارگاه نیز به خوبی می توان بهره برد. همچنین، تردد افراد از زیر خودرو مقدور بوده و بازدید و تعمیرات با دقت کافی انجام خواهد شد.

به طور خلاصه از ویژگی های مثبت یک جک دو ستون می‌توان به سهولت انجام تعمیرات، استفاده بهینه از فضای کار و ایمنی بالا اشاره کرد.

آموزش و نحوه کار با جک دو ستون

چگونه از یک جک دو ستون استفاده کنیم؟
چگونه از یک جک دو ستون استفاده کنیم؟

ابتدا در حالتی که اهرم های بازویی دستگاه کاملا باز و بصورت 180 درجه می باشند خودرو بین دو ستون رفته به طوری که ستون وسط خودرو مقابل ستون های اصلی جک دو ستون قرار گیرد.

سپس با توجه به نوع خودرو بازوهای دستگاه توسط تعمیرکار زیر شاسی خودرو در چهار طرف زیرین خودرو با دقت بسته به نوع خودرو تنظیم می گردد و از اینکه زیر شاسی خودرو تنظیم شده مطمئن می شویم.

سپس با استفاده از کلید بالابر حدود ۳۰ سانتی متر خودرو را بالا برده  تا بازوها در محل اتصال شانه های جک دو ستون قفل شوند و دوباره توسط تعمیرکار قسمت زیرین خودرو بررسی و کنترل کامل می گردد تا اطمینان از محل صحیح قرار گرفتن بازوها حاصل شود و اگر محل نامناسب بود دوباره توسط اهرم یا کلید پایین آورنده خودرو پایین آورده شده و عملیات دوباره تکرار می گردد.

پس از اطمینان از محل قرار گرفتن چهار بازوی دستگاه، خودرو توسط کلید بالابر، لیفت شده و بالا می رود و هنگام بالا رفتن خودرو می بینیم که در دندانه های فولادی دو طرف ستون ها به فواصل حدود ۳ سانتی متر قفل می گردد؛ پس از تنظیم ارتفاع دلخواه اهرم پایین آورنده را فشار داده و خودرو روی اولین دندانه های فولادی دو طرف قفل شود.

سپس بعد از اتمام عملیات کار زیر خودرو، کلید بالابر را با زمان بسیار کم فشار داده تا خودرو از روی قفل کن ها بالا بیاید؛ سپس ابتدا قفل ستون مقابل پاورپک آزاد کرده و با عبور از کنار خودرو قفل کن ستون دارای پاورپک را آزاد کرده و توسط اهرم پایین آورنده خودرو به آرامی پایین آمده و هنگامیکه چرخهای خودرو روی زمین قرار گرفت، بازوها را از زیر خودرو آزاد می کنیم.

در برخی از جک های دو ستون قفل کن برقی بوده و تنظیم قفل ها و آزاد شدن قفل ها و پایین آوردن بوسیله مگنت و توسط کلید انجام می گردد که در ادامه آن ها را بررسی کرده ایم.

نکات ایمنی به هنگام کار

اطمینان حاصل نمایید که به هنگام بالا رفتن اتومبیل با جک ها، هر دو ستون دستگاه روی حالت قفل کن قرار گرفته باشند.

بعد از تنظیم خودرو، بازوهای دستگاه فیکس و ثابت شده باشند.

هر چهار بازوی دستگاه، در فاصله های یکسان زیر شاسی اتومبیل و در مرکز ثقل آن باشند.

در  حین آزاد نمودن قفل های دستگاه، ابتدا قفل ستون مقابلِ پاورپک و بعد از گذر از کنار اتومبیل، قفل ستون پاورپک دار را آزاد و اتومبیل را با احتیاط پایین بیاورید.

اگر در منطقه برق شما نوسان برق وجود دارد، از ترانس های صنعتی استفاده نمایید تا نویز و نوسان به کمترین مقدار خود برسد.

زمانی که اتومبیل به دستگاه فیکس و بالا می باشد، از انجام اعمال غیر حرفه ای و آویزان شدن به خودرو خودداری نمایید.

همواره بخاطر داشته باشید که میزان روغن دستگاه را همواره بررسی نموده و سر موقع روغن آن را عوض نمایید.

انواع قفل کن ها در جک های دو ستون

قفل کن ها! نکته ای کلیدی در یک جک دو ستون
قفل کن ها! نکته ای کلیدی در یک جک دو ستون

در حالتی کلی جک های دو ستون نیاز به قفل کن دارند که دو مدل قفل کن دستی و قفل کن برقی برای این جک ها وجود دارد.

در هر مدل دستی و برقی بعد از رسیدن خودرو به ارتفاع مورد نظر جک ها به صورت دستی قفل می‌شوند و تفاوت تنها در هنگام باز کردن قفل می‌باشد که همانطور که از نام مدل برقی مشخص است در این مدل، با یک سیستم الکتریکی قفل ها باز می‌شوند.

قفل کن ها امنیت یک جک دو ستون هستند و به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. حتما اگر تعمیر کار باشید دوست ندارید با رها شدن قفل کن ها در زیر خودرو جان خود را از دست بدهید. و همینطور مالک یک خودرو دوست ندارد صحنه افتادن خودرو خود را از یک جک دو ستون ببیند، و لذا در خرید یک جک دو ستون دست دوم بسیار به سالم بودن قفل کن های آن توجه کنید.

ویژگی های یک جک دو ستون خوب

یکی از مهم ترین دغدغه های هر خریداری، خرید یک محصول خوب می‌باشد.

جهت خرید یک جک دو ستون خوب باید تمامی مواردی که درساختار جک دو ستون به آن ها اشاره کردیم را بررسی کنید.

جک های هیدرولیکی، سیستم کنترل الکتریکی، نوع قفل کن جک، کیفیت ساخت، اعتبار برند تولید کننده در جهان، میزان استفاده شما از جک و حداکثر وزن مورد نیاز جهت بالابری از جمله نکاتی هستند که در قیمت یک جک دو ستون تاثیر گذار هستند.

به عنوان مثال جک های دو ستون برند FASEP که یک شرکت ایتالیایی می‌باشد یکی از برند های معتبر در زمینه تولید انواع جک تعمیرگاهی خودرو است. و به طبع به علت کیفیت بهتر قیمت بالاتری نیز دارد.

همینطور گارانتی و خدمات پس از فروش فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید بسیار در قیمت تاثیر گذار است.

در مجموعه یگانه صنعت بهترین جک های دو ستون با برند های معتبر ارائه می‌شوند که شما می‌توانید با خرید جک دو ستون از مجموعه ما در سریع ترین زمان ممکن جک دو ستون خود را دریافت کنید.

از ویژگی های مثبت مجموعه ما می‌توان به خدمات پس از فروش خوب، ارائه پشتیبانی، نصاب های حرفه ای و سایر موارد اشاره کرد.

جهت دریافت مشاوره فنی و اطلاعات بیشتر با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

و در نهایت خالی از لطف نیست که بگوییم پیشنهاد می‌شود جکی با حدود بیست تا سی درصد بیشتر از نیاز خود برای وزن بالابری خرید کنید. این مورد باعث می‌شود تا در دراز مدت عمر مفید جک شما افزایش یابد.

کلام آخر

متشکرم که تا پایان این مقاله هم همراه ما بودین بهترین لحظات رو براتون امیدوارم و اگر سوالی یا پیشنهادی داشتید می‌تونید توی قسمت نظرات اون رو با ما در میون بزارید! شاد و پیروز باشید.

دسته بندی مطالب آموزشی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Call Now Button