تلفن های تماس : 66036930-66085275-66037238-09195181008

دیاگ چست و چگونه کار می کند؟ + آموزش دیاگ زدن ماشین

amiramir
23 بازدید
دیاگ چیست

احتمالا تا به حال کلمه دیاگ یا اصطلاح دیاگ زدن به گوش شما خورده است، اما آیا در مورد این کلمه یا این دستگاه اطلاع دارید؟ در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در مورد دستگاه دیاگ خودرو صحبت کنیم، پس حتما تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

دیاگ خودرو و مقدمه ای بر آن

در زمان های قدیم اگر برای خودرو ها مشکلی پیش می آمد، پیدا کردن دلیل آن بسیار دشوار بود، زیرا شخص مکانیک باید تک تک قطعات خودرو را جداگانه مورد بررسی قرار می داد تا بتواند دلیل خرابی را تشخیص دهد. بنابراین فرآید عیب یابی خودرو یک فرآیند هزینه بر و زمان بر بود.

خودرو سازان برای رفع این مشکل، سیستمی در خودرو های جدید تعبیه کردند که بتوان در خودرو های جدید به سرعت و بدون هزینه های زیاد، عیوب و مشکلات تمامی قسمت های خودرو را به درستی تشخیص داد.

در واقع این سیستم همان کامپیوتر ماشین یا ایسیو بود، در این سیستم تمامی سنسور ها و قطعات مختلف خودرو به ایسیو متصل می شوند و در صورت خرابی هر کدام از این قطعه ها، ECU به طور دقیق مشکل را تشخیص می دهد.

به طور مثال در صورتی که سنسور اکسیژن خودرو خراب شود، این مشکل توسط کامپیوتر ماشین شناسایی می شود و در پی آن چراغ چک خودرو نیز روشن می گردد و ما متوجه می شویم که یکی از قطعات و سنسور های خودرو مشکل دارد یا خراب است.

حال برای اینکه بتوانیم علت روشن شدن چراغ چک را بررسی کنیم نیاز به یک دستگاه به نام دیاگ است. دیاگ با اتصال به کامپیوتر خودرو می تواند به طور دقیق و خیلی سریع دلیل روشن شدن چراغ چک و مشکلات خودرو را به ما نشان دهد.

دیاگ-خودرو-چیست

دستگاه دیاگ چیست؟

دیاگ ماشین در واقع یک دستگاه کد خوان است که به کامپیوتر ماشین متصل می شود و خطاهایی که کامپیوتر ماشین شناسایی کرده است را به ما نشان می دهد.

دستگاه دیاگ به قسمتی که او بی دی نام دارد متصل می شود و کد خطا ها را می خواند و  این خطا ها را به ما نشان می دهد.

در واقع این دستگاه می تواند خیلی سریع خودرو را آنالیز کرده و مشکلات آنرا تشخیص دهد. با ساخته شده این دستگاه دیگر لازم نیست تا تعمیرکاران برای تشخیص عیب های خودرو تمامی قطعات آنرا باز کنند و تک به تک بررسی نمایند.

دیاگ چگونه کار می کند ؟ (نحوه کار دستگاه دیاگ)

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که دستگاه دیاگ چگونه کار می کند، در پاسخ به این سوال باید بگوییم همانطور که پیش تر گفته شد، دستگاه دیاگ به قسمتی از خودرو که OBD نام دارد متصل می شود. پس از اتصال دیاگ به او بی دی، این دستگاه کد های خطا را دریافت می کند.

در برخی از دیاگ های پیشرفته تر این کد ها با استفاده از نرم افزار های مخصوص به صورت قابل خواندن به ما نمایش داده می شوند. در برخی دیگر از دیاگ ها که قیمت نسبتا ارزان تری دارند این کد ها توسط بلوتوث یا وای فای به تلفن همراه یا کامپیوتر ارسال می شوند و سپس باید در نرم افزار های مخصوص این کد ها را به خطا های قابل خواندن توسط انسان تبدیل کنیم.

البته دیاگ ارزان نیز مانند سایر دیاگ های گران قیمت می تواند خرابی ها و مشکلات سنسور های خودرو را به خوبی تشخیص دهند.

روش کار دستگاه دیاگ

دیاگ زدن چیست؟

تا اینجا فهمیدیم که دیاگ چیست و چگونه کار می کند اما اگر تا به حال به تعمیرگاه مراجعه کرده باشید، اصطلاح دیاگ زدن به گوشتان خورده است، اما دیاگ زدن چیست؟

دیاگ زدن به فرآیندی گفته می شود که در آن شخص تعمیرکار دستگاه دیاگ را به خودرو شما متصل می کند و با استفاده از آن عیب های خودرو را شناسایی می کند، در واقع به عیب یابی توسط دستگاه دیاگ، همان دیاگ زدن نیز گفته می شود.

دیاگ زدن چیست

خطاها و مشکلات قابل تشخیص با دیاگ

به طور کامل با دیاگ ماشین و دیاگ زدن آشنا شدیم و فهمیدیم که دیاگ چگونه کار می کند، اما سوال پیش می آید که چه مشکلاتی توسط این دستگاه قابل شناسایی است؟ این مورد به خودرو شما بستگی دارد و هرچه سنسور های خودرو شما بیشتر باشد، دیاگ توانایی تشخیص خطا های بیشتری را خواهد داشت. برخی از خطا و مشکلاتی که توسط این دستگاه قابل شناسایی است عبارت هستند از:

[su_list icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#22b52e”]

[/su_list]

این موارد خطا هایی است که در اکثر خودرو ها توسط دیاگ قابل تشخیص است و همانطور که گفته شد با توجه به نوع خودرو شما، میزان مشکلات قابل تشخیص توسط این دستگاه متفاوت است.

کاربرد دیاگ در خرید خودرو

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شما با این دستگاه حتی قادر به این هستید که دستکاری شدن کیلومتر خودرو را متوجه شوید. همانطور که می دانید برخی از فروشنده های خودرو برای اینکه بتوانند خودرو خود را به مبلغ بالاتری بفروشند، با دستکاری کیلومتر و کم کردن مسافت طی شده، قیمت خودرو را بالا می برند. شما می توانید با استفاده از دیاگ زدن این مورد را به خوبی تشخیص دهید.

به همین خاطر اکثر کارشناسان که فرآیند کارشناسی خودرو های کارکرده و دست دوم را انجام می دهند یک دیاگ به همراه خود دارند تا بتوانند این کلک ها را شناسایی کنند.

آشنایی-با-دیاگ-زدن

زمان مناسب دیاگ زدن

حالا که فهمیدیم دیاگ ماشین چیست شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چه زمانی باید از این دستگاه استفاده کنیم. زمان مشخصی برای دیاگ زدن نیست و شما باید با توجه به نشانه ها و ایرادات خودرو خود، اقدام به دیاگ زدن نمایید.

به طور مثال در صورتی که خودرو شما به درستی کار می کند نیازی به دیاگ زدن نیست اما در صورتی که عملکرد خودرو مختل شده باشد، باید با استفاده از دیاگ خودرو، مشکل آنرا تشخیص دهد. در ادامه برخی از مواقعی که باید این عمل را برای خطایابی انجام دهید، برای شما ذکر کرده ایم.

زمان روشن شدن چراغ چک

یکی از اصلی ترین زمان هایی که باید دیاگ بزنید، زمانی است که چراغ چک خودرو شما روشن شدن باشد، روشن شدن این چراغ به این معنی است که توسط کامپیوتر خودرو شما خطایی شناسایی شده است و باید برای مشاهده این خطا از دستگاه دیاگ استفاده کنید.

دلیل-روشن-شدن-چراغ-چک-خودور - یگانه بلاگ

کم شدن توان خودرو و کاهش عملکرد موتور

دلیل کاهش عملکرد موتور می تواند مشکلات انژکتوری یا خرابی سنسور اکسیژن باشد که شما در این زمان می توانید با دیاگ زدن، علت اصلی افت عملکرد خودرو خود را مشاهده کنید.

مشکلات گیربکس

در صورتی که جدیدا خودرو شما با مشکلات گیربکس مواجه شده یا به طور مثال در تعویض دنده این عمل با صدا و لرزش انجام می شود احتمالا گیربکس ماشین شما خراب است و باید بررسی گردد. در صورت مشاهده این نشانه ها، خودرو را برای دیاگ زدن به تعمیرگاه انتقال دهید تا شخص تعمیرکار با استفاده از این دستگاه تشخیص دهد که گیربکس شما آسیب دیده یا مشکل از جای دیگری است.

افزایش میزان سوخت

دلیل اصلی افزایش مصرف سوخت ماشین، ترکیب شدن اکسیژن و سوخت به میزان نامناسب است که این مشکل نیز با این دستگاه قابل تشخیص می باشد.

دیر روشن شدن خودرو

اگر خودرو شما مانند سابق با یک استارت روشن نمی شود، می تواند نشانه از خرابی باتری یا مشکلات موتور باشد، در این هنگام شما با استفاده از این دستگاه عیب یاب می توانید مشکل اصلی روشن نشدن خودرو خود را پیدا کنید و آنرا رفع نمایید.

در صورت مشاهده این موارد و سایر مشکلات از این قبیل می توانید از دستگاه دیاگ کمک بگیرید تا مشکل خودرو خود را به درستی پیدا کنید و هرچه سریعتر برای برطرف ساختن آن اقدام نمایید.

کار-با-دیاگ

آموزش دیاگ زدن

استفاده از دیاگ کار زیاد دشواری نیست اما بهتر است آنرا به یک مکانیک متخصص بسپارید ولی در صورتی که خودتان قصد انجام این کار را دارید، می توانید از راهنما این کار که در ادامه برای شما ذکر کرده ایم استفاده نمایید.

[su_list icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#22b52e”]

  • مرحله اول : ابتدا باید با استفاده از کابل های مخصوص، دیاگ را به خودرو خود متصل نمایید.
  • مرحله دوم : پس از اتصال دستگاه به خودرو، سوئیچ را باز کنید.
  • مرحله سوم : در این مرحله اطلاعات خودرو روی نمایشگر دستگاه به نمایش در می آید که باید مدل خودرو را انتخاب کنید.
  • مرحله چهارم : در این مرحله این دستگاه شروع به خواندن ایسیو خودرو می کند.
  • مرحله پنجم : اگر خطایی توسط دیاگ تشخیص داده شد آنرا ریست کنید و پاک نمایید، سپس مجددا دیاگ بزنید.

[/su_list]

اگر در محله اخر خطا را پاک کردید ولی مجددا توسط دیاگ این خطا نشان داده شد، به این معنی است که شما با یک خطای جدی مواجه هستید و باید برای رفع آن، به مکانیکی مراجعه کنید.

در برخی از مواقع کامپیوتر خودرو به اشتباه مشکلاتی را تشخیص می دهد و با پاک کردن این خطا ها، مجددا این خطا شناسایی نمی شود اما اگر پس از پاک کردن خطا، باز هم آن نشان داده شد یعنی به درستی شناسایی شده است و باید برای رفع آن به مکانیکی مراجعه کنید.

محل-اتصال-دیاگ-به-OBD
محل-اتصال-دیاگ-به-OBD

هزینه دیاگ زدن چقدر است

برخی از افراد این سوال را می پرسند که قیمت دیاگ زدن چقدر است و تعمیرکاران در ازای انجام دادن این کار چقدر دستمزد می گیرند. باید بدانید دیاگ زدن هزینه زیادی ندارد و حتی برخی از تعمیرکاران به صورت رایگان آنرا انجام می دهند. پس بهتر است در صورت مشاهده مشکل به تعمیرگاه مراجعه کنید تا قبل از وارد شدن صدمات جدی به خودرو، آنرا رفع نمایید.

دیاگ زدن خودرو یا استفاده از تلفن همراه

https://www.namasha.com/embed/senAW2Cc

در این ویدیو به طور کامل روش دیاگ زدن خودرو با استفاده از دستگاه دیاگ نشان داده شده است. دقت کنید در این ویدیو همانطور که پیش تر گفته شد، این دستگاه دیاگ با استفاده از بلوتوث یا وای فای به تلفن همراه وصل می شود و می توان کد خطاهای سنسور ها را توسط موبایل مشاهده کرد.

دیاگ زدن در خودرو هایی که کامپیوتر ندارند

از آنجایی که دیاگ با استفاده از ایسیو یا همان کامپوتر خطا های خودرو را تشخیص می دهد، در خودرو هایی که کامپیوتر ندارند، شما نمی توانید برای عیب یابی از این دستگاه استفاده کنید. برای عیب یابی این خودرو ها باید آنرا به مکانیک ها و تعمیرکاران حرفه ای بسپارید تا با استفاده از تجربیات خود، مشکلات و عیوب خودرو شما را پیدا کنند.

خرید دیاگ

در این مقاله به طور کامل به سوال دیاگ چیست پاسخ داده شد، حال اگر شما تعمیرکار هستید یا می خواهید برای خودتان یک دستگاه دیاگ خریداری کنید، به شما توصیه می کنیم که آنرا از شرکت های معتبر خریداری نمایید تا خیالیان از بابت سلامت این دستگاه راحت باشد.

شرکت یگانه صنعت تهران، یکی از شرکت های متعبر تامین کننده تجهیزات تعمیرگاهی است که سالها در این زمینه فعالیت دارد، شما می توانید در وب سایت این شرکت دیاگ های مختلفی را مشاهده کنید و هر کدام که مورد نیاز شما بود را خریداری نمایید.

همچنین در صورتی که برای خرید دیاگ نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما به طور دقیق و تخصصی شما را راهنمایی کنند تا بتوانید دستگاه با کیفیت و مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

خرید دیاگ خودرو

کلام پایانی

دیاگ خودرو چیست؟ دیاگ یک دستگاه کاربری است که می تواند به خوبی تمامی عیوب خودرو را تشخیص دهد. این دستگاه با اتصال به کامپیوتر ماشین می توانید به درستی خودرو و سنسور های خودرو را آنالیز کند و عیب های تشخیص داده شده توسط ایسیو را به ما نشان دهد.

دیاگ زدن چیست؟ دیاگ زدن به فرآیندی گفته می شود که شخص تعمیرکار با استفاده از این دستگاه اقدام به عیب یابی خودرو شما می کند.

دیاگ توانایی شناسایی تمامی خطا های مربوط به موتور، گیربکس، مشکلات باتری، مشکلات برقی، خرابی سنسور ها و سایر مشکلات خودرو را دارد.

از مزایا این دستگاه کاربردی می توان به ارزان بودن استفاده و صرفه جویی در زمان و هزینه نیز اشاره کرد.

در این مقاله به طور کامل در مورد دیاگ و روش کار آن توضیح داده شد، همانطور که گفته شد این دستگاه می تواند در مدت زمان کم با حداکثر دقت تمامی عیب های مربوط به سنسور ها و قطعات مختلف خودرو را تشخیص دهد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این دستگاه کاربردی آنرا در انتهای همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت