دیاگ چیست و چگونه کار می کند؟ + ویژگی های یک دیاگ خوب

پشتیبانیپشتیبانی
دیاگ چیست؟

دیاگ، بررسی وضعیت و خطا های یک خودرو!

با پیشرفت تکنولوژی و هوشمند شدن خودرو ها و جایگزین کردن سیستم انژکتوری با سیستم قدیمی کاربراتوری؛ خودرو ها بیش از پیش پیچیده شدند. این پیچدگی که به علت اضافه شدن سنسور های بسیار در قسمت های مختلف خودرو، مخصوصا موتور می‌باشد باعث شد تا عیب یابی مشکل خودرو نیست کمی چالش برانگیز باشد.

لذا مهندسان الکترونیک قسمتی به ECU های خودرو اضافه کردند که با استفاده از آن می‌توانیم اقدام به خواندن پارامتر سنسور های مختلف کنیم. همینطور امکان بررسی خطا ها و… وجود دارد.

برای دسترسی به قسمت های مذکور از ECU‌ نیاز به ابزاری داریم که آن را دستگاه دیاگ یا Diagnostic Tool می‌نامند. همینطور توجه داشته باشید که دیاگ ابزاری است که با ای سی یو خودرو ارتباط برقرار کرده و خطا هایی که ای سی یو تشخیص داده است را می‌خواند. اما در صورتی که خودِ ای سی یو خراب شده باشد دیگر نمی‌توان با دیاگ آن را عیب یابی کرد و بلکم باید با خرید تستر ای سی یو سلامت یک ECU را مورد بررسی قرار داد.

حال برای اینکه بتوانیم علت روشن شدن چراغ چک را بررسی کنیم نیاز به یک دستگاه به نام دیاگ است. دیاگ با اتصال به کامپیوتر خودرو می تواند به طور دقیق و خیلی سریع دلیل روشن شدن چراغ چک و مشکلات خودرو را به ما نشان دهد.

تست دیاگ نیازمند ابرازی مخصوص، یا همان دستگاه دیاگ است بنابراین باید توسط مکانیک ها انجام شود.

انواع خطا در ECU ماشین

انواع خطا پس از دیاگ زدن
انواع خطا پس از دیاگ زدن

به علت هوشمند بودن کامپیوتر خودرو (همان ECU)، این یونیت، توانایی تشخیص خودکار مشکلات را در برخی از قسمت های خودرو دارد.

لازم به ذکر است هر چه ECU و سیستم الکترونیکی خودرو پیشرفته تر، هوشمند تر و به‌روز تر باشد؛ توانایی آن در تشخیص ارور های مختلف بیشتر و دقیق‌تر است.

نتیجتا، تشخیص خطا توسط ECU باعث ایجاد دو نوع خطا می‌شود که به شرح زیر هستند:

خطای دائمی

خطای دائمی، این ارور به معنای بروز مشکل جدی و حاد در سیستم خودرو می‌باشد.

در صورت عدم پیگیری این مشکلات و عدم رفع آنان، در آینده ای نه چندان دور، می‌تواند منجر به خسارت های بیشتر و یا مشکلاتی در عملکرد ماشین شما نظیر: «ریپ زدن، بالا رفتن مصرف سوخت، خام سوزی، بالا نرفتن دور موتور از محدوده ای مشخص، بیشتر نشدن سرعت ماشین (به خصوص در خودرو ها با دریچه گاز برقی و گیربکس اتوماتیک)، روشن نشدن یا بد روشن شدن خودرو و…» شود.

خطای دائمی باعث روشن شدن چراغ چک در پشت آمپر خودرو می‌شود که به راننده اطلاع می‌دهد هر چه سریع تر خودرو خود را عیب یابی کرده و مشکل ایجاد شده را حل نماید.

خالی از لطف نیست یک مثال برای خطای دائمی در دیاگ خودرو بزنیم؛ در صورتی که سنسور اکسیژن خودرو خراب شده باشد، این مشکل توسط کامپیوتر ماشین شناسایی شده و در پی آن چراغ چک خودرو نیز روشن می گردد که پس از انجام عیب یابی توسط دستگاه دیاگ، به خراب بودن این سنسور پی خواهیم برد.

خطای موقت

خطای موقت، خطایی است که مشکل آن حاد و جدی نمی‌باشد.

اینطور خطاها باعث روشن شدن چراغ چک نمی‌شوند. اما بدین معنا نیست که آن ها جدی نگیرید. بلکه بدین معناست که خیلی حاد و جدی نبوده و شما می‌توانید در اسرع وقت آن را حل کنید. اما عدم حل خطا های موقت می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در آینده شود.

در خودرو هایی که سیستم اموبلایزر دارند ممکن است گاها به علت عدم ارتباط سیستم اموبلایزر با ECU باعث ایجاد خطای موقت اموبلایزر در ECU خودرو شود.

دستگاه دیاگ چیست؟

دستگاه دیاگ چیست؟
دستگاه دیاگ چیست؟

دیاگ ماشین در واقع یک دستگاه الکترونیکی است که از طریق درگاهی مخصوص به کامپیوتر ماشین متصل شده و خطاهایی که کامپیوتر ماشین شناسایی کرده است را به ما نشان می دهد.

همینطور امکان خواندن لحظه ای سنسور های مختلف خودرو در دستگاه دیاگ وجود دارد. به عنوان مثال خواندن دور موتور، دمای آب، زاویه دریچه گاز و…

امکان تست کردن عملگر های مختلف در دستگاه دیاگ نیز وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید با روشن و خاموش کردن فن های خودرو اقدام به بررسی رله فن ها، سلامت موتور فن ها و… بپردازید.

دستگاه دیاگ عموما از درگاهی به نام OBDII یا OBD2 جهت دسترسی به ECU خودرو استفاده می کند. این درگاه در خودرو های مختلف در قسمت های مختلف تعبیه شده و ممکن است در برخی از خودرو ها از درگاهی استفاده شده باشد که OBD نبوده و استاندارد دیگری را داشته بشاد.

خلاصه بگوییم؛ این دستگاه دیاگ ابزاری است که می تواند خیلی سریع خودرو را آنالیز کرده و مشکلات آنرا تشخیص دهد. با ساخته شدن این دستگاه دیگر لازم نیست تا تعمیرکاران برای تشخیص عیب های خودرو تمامی قطعات آنرا باز کنند و تک به تک بررسی نمایند. که شاید در آخر هم نتوانند مشکل را تشخیص دهند.

دیاگ چگونه کار می کند ؟ (نحوه کار دستگاه دیاگ)

دیاگ دقیقا چه کار می کند؟
دیاگ دقیقا چه کار می کند؟

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که حال ما پی بردیم دستگاه دیاگ چیست؟ این دستگاه دیاگ چگونه کار می کند؟ در پاسخ به این سوال اگر بخوایم نگاه دقیق تری به تست دیاگ بندازیم، باید گفت که این تست نوعی تجزیه و تحلیل دیجیتالِ اجزا و سیستم های کامپیوتریِ خودرو است.

اما به زبان ساده، دستگاه دیاگ به قسمتی از خودرو که OBD نام دارد متصل می شود. پس از اتصال دیاگ به او بی دی، کد های خطا را دریافت می کند و یا بسته به قابلیت هایی که داریم(قابلیت های ECU و دستگاه دیاگ ما) می‌توانیم قسمت های مختلف ECU را دستکاری کنیم.

در برخی از دیاگ های پیشرفته تر این کد ها با استفاده از نرم افزار های مخصوص به صورت قابل خواندن به ما نمایش داده می شوند. در برخی دیگر از دیاگ ها که قیمت نسبتا ارزان تری دارند این کد ها توسط بلوتوث یا وای فای به تلفن همراه یا کامپیوتر ارسال می شوند و سپس باید در نرم افزار های مخصوص این کد ها را به خطا های قابل خواندن توسط انسان تبدیل کنیم.

البته دیاگ ارزان نیز مانند سایر دیاگ های گران قیمت می تواند خرابی ها و مشکلات سنسور های خودرو را به خوبی تشخیص دهند.

دیاگ زدن چیست؟

تا اینجا فهمیدیم که دیاگ چیست و چگونه کار می کند اما اگر تا به حال به تعمیرگاه مراجعه کرده باشید، اصطلاح دیاگ زدن به گوشتان خورده است، دیاگ زدن چیز عجیب و غریبی نیست! همین مواردی که تا الان گفتیم یعنی دیاگ زدن!

دیاگ زدن به فرآیندی گفته می شود که در آن شخص تعمیرکار دستگاه دیاگ را به خودرو شما متصل می کند و با استفاده از آن عیب های خودرو را شناسایی می کند، در واقع به عیب یابی توسط دستگاه دیاگ، همان دیاگ زدن نیز گفته می شود.

خطاها و مشکلات قابل تشخیص با دیاگ

پاک کردن خطا های ECU
پاک کردن خطا های ECU

به طور کامل با دیاگ ماشین و دیاگ زدن آشنا شدیم، اما سوال پیش می آید که چه مشکلاتی توسط این دستگاه قابل شناسایی است؟ همانطور که گفتیم این مورد به خودرو شما و سیستم برقی آن بستگی دارد و هرچه سنسور های خودرو شما بیشتر باشد و ECU ان پیشرفته تر، به روز تر و هوشمند تر باشد، دیاگ توانایی تشخیص خطا های بیشتری را خواهد داشت. برخی از خطا و مشکلاتی که توسط این دستگاه قابل شناسایی است عبارت هستند از:

این ها مواردی هستند که در اکثر خودرو ها توسط دیاگ قابل تشخیص است و همانطور که گفته شد با توجه به نوع خودرو شما، میزان مشکلات قابل تشخیص توسط این دستگاه متفاوت است.

کاربرد دیاگ در خرید خودرو

دیاگ هنگام خرید خودرو کارکرده
دیاگ هنگام خرید خودرو کارکرده

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شما با این دستگاه حتی قادر به این هستید که دستکاری شدن کیلومتر خودرو را متوجه شوید. همانطور که می دانید برخی از فروشنده های خودرو برای اینکه بتوانند خودرو خود را به مبلغ بالاتری بفروشند، با دستکاری کیلومتر و کم کردن مسافت طی شده، قیمت خودرو را بالا می برند. شما می توانید با استفاده از دیاگ زدن این مورد را به خوبی تشخیص دهید.

به همین خاطر اکثر کارشناسان که فرآیند کارشناسی خودرو های کارکرده و دست دوم را انجام می دهند یک دیاگ به همراه خود دارند تا بتوانند این کلک ها را شناسایی کنند.

نکته مهم: متاسفانه در کشور عزیزمان دوستانی وجود دارند که علاوه بر دستکاری پیمایش خودرو از پشت آمپر، پیمایش خودرو را از ECU نیز تغییر می‌دهند. در صورت تغییر پیمایش خودرو از ECU خودرو امکان تشخیص کارکرد واقعی خودرو وجود ندارد. لذا از فروشندگان عزیز تقاضا می‌کنیم اقدام به انجام این کار نکرده و خریدار را به خاک سیاه نشنانند. همینطور دوستان عزیزی که توانایی اینکار را دارند؛ دور از اخلاق حرفه ای گری بوده تا در ازای دریافت مبلغی ناچیز علم خود را در راهی نادرست استفاده کنید.

نکته مهم دوم: مجددا متاسفانه در کشور عزیزمان دوستانی وجود دارند که اقدام به قطع کردن سیم چراغ چک‌ یا قطع کردن LED چراغ چک از پشت آمپر می کنند. بهترین راه تشخیص این مورد این است که هنگامی که می‌خواهید خودرو را استارت بزیند دقت کنید آیا چراغ چک خودرو شما روشن می‌شود یا خیر. در صورتی که چراغ چک در هنگام استارت خودرو روشن نشد بدین معناست که این چراغ قطع شده است و فروشنده به علت هزینه زیاد جهت رفع این مشکل، تمایل به حل آن نداشته و به قول گفتنی می‌خواهد خودرو را به شما بندازد.

این مورد عموما در ایربگ خودرو ها دیده می‌شود. چرا که ایربگ خودرو عملکردی در سیستم سوخت رسانی و کارکرد موتور ندارد اما بسیار در ایمنی خودرو تاثیر گذار است. فروشنده اقدام به قطع کردن چراغ چک کرده تا بدون خرید ایربگ خودرو را بفروشد.

زمان مناسب دیاگ زدن

زمان مشخصی برای دیاگ زدن وجود ندارد و شما باید با توجه به نشانه ها و ایرادات خودرو خود، اقدام به دیاگ زدن نمایید. بزرگ ترین عاملی که پس از دیدن آن باید سریعا خودرو خود را دیاگ بزنید روشن شدن چراغ چک خودرو می‌باشد. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

زمان روشن شدن چراغ چک

دیاگ زدن در هنگام روشن بودن چراغ چک
دیاگ زدن در هنگام روشن بودن چراغ چک

چندین بار در طول مقاله اشاره کردیم. در صورتی که چراغ چک خودرو شما روشن شد خطای دائمی در سیستم ECU شما وجود دارد و هر چه سریع تر می‌بایستی نسبت به دیاگ زدن و حل مشکل تشخیص داده شده اقدام بفرمایید.

کم شدن توان خودرو و کاهش عملکرد موتور

دلیل کاهش عملکرد موتور می تواند مشکلات انژکتوری یا خرابی سنسور اکسیژن باشد که شما در این زمان می توانید با دیاگ زدن، علت اصلی افت عملکرد خودرو خود را مشاهده کنید. همینطور این مورد با بررسی پارامتر های خودرو و در رنج صحیح بودن یا نبودن آن ها نیز قابل تشخیص است.

مشکلات گیربکس اتوماتیک

در صورتی که جدیدا خودرو شما با مشکلات گیربکس مواجه شده یا به طور مثال خودرو فقط در دنده دو باقی مانده است و یا تعویض دنده صورت نمیگیرد و… در صورت مشاهده این نشانه ها، خودرو را برای دیاگ زدن به تعمیرگاه انتقال دهید تا شخص تعمیرکار با استفاده از این دستگاه تشخیص دهد که گیربکس شما آسیب دیده یا مشکل از قسمت مکانیکی گیربکس شما است.

افزایش مصرف سوخت

دلیل اصلی افزایش مصرف سوخت ماشین، ترکیب شدن اکسیژن و سوخت به میزان نامناسب است که این مشکل نیز با این دستگاه قابل تشخیص می باشد.

خام سوزی

سیستم الکترونیکی خودرو یا همان ECU با استفاده از اطلاعات بدست اورده شده توسط سنسور های مختلف خودرو نظیر سنسور مپ، سنسور دما، سنسور دور موتور، سنسور اکسیژن و… اقدام به پاشش سوخت می‌کند. در صورت بروز مشکل در هر یک از این سنسور ها عملکرد احتراق موتور با تداخل مواجه شده که می تواند منجر به خام سوزی و یا افزایش مصرف سوخت شود.

بد روشن شدن یا دیر روشن شدن خودرو

اگر خودرو شما مانند سابق با یک استارت روشن نمی شود، می تواند نشانه از خرابی یکی از سنسور های موتور باشد، در این هنگام شما با استفاده از این دستگاه عیب یاب می توانید مشکل اصلی روشن نشدن خودرو خود را پیدا کنید و آنرا رفع نمایید.

در صورت مشاهده این موارد و سایر مشکلات از این قبیل می توانید از دستگاه دیاگ کمک بگیرید تا مشکل خودرو خود را به درستی پیدا کنید و هرچه سریعتر برای برطرف ساختن آن اقدام نمایید.

آموزش دیاگ زدن

نحوه استفاده از دستگاه دیاگ
نحوه استفاده از دستگاه دیاگ

استفاده از دیاگ کار زیاد دشواری نیست اما بهتر است آنرا به یک متخصص بسپارید و پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که اطلاعاتی در این باره ندارید این کار را انجام ندهید. پرداخت هزینه ای ناچیز به متخصص اینکار می‌تواند جلوی خسارات احتمالی از جانب شما را بگیرد.

  • مرحله اول : ابتدا باید با استفاده از کابل های مخصوص، دیاگ را به خودرو خود متصل نمایید.
  • مرحله دوم : پس از اتصال دستگاه به خودرو، سوئیچ را باز کنید.
  • مرحله سوم : در این مرحله اطلاعات خودرو روی نمایشگر دستگاه به نمایش در می آید که باید مدل خودرو را انتخاب کنید.
  • مرحله چهارم : در این مرحله این دستگاه شروع به خواندن ایسیو خودرو می کند.
  • مرحله پنجم : اگر خطایی توسط دیاگ تشخیص داده شد آنرا ریست کنید و پاک نمایید، سپس مجددا دیاگ بزنید.

لازم به ذکر است در برخی از مواقع ECU خودرو خطا هایی را به اشتباه تشخیص می دهد. (به عنوان مثال کم بودن ولتاژ باتری در خودرو های خارجی و با ECU هوشمند می‌تواند باعث ایجاد خطا های موقت شود که عموما با پاک کردن آن ها خطا از بین می‌رود.) در صورتی که پس از پاک کردن خطایی در ECU، آن خطا مجددا بازگشت بدین معنا بوده که این خطا، تداخل نیست و باید برای رفع آن، به مکانیکی مراجعه کرده و یا اقدام به تعویض آن سنسور معیوب کنید.

محل اتصال سوکت OBD2
محل اتصال سوکت OBD2

هزینه دیاگ زدن چقدر است

برخی از افراد این سوال را می پرسند که قیمت دیاگ زدن چقدر است و تعمیرکاران در ازای انجام دادن این کار چقدر دستمزد می گیرند. باید بدانید دیاگ زدن هزینه زیادی ندارد و حتی برخی از تعمیرکاران به صورت رایگان آنرا انجام می دهند. پس بهتر است در صورت مشاهده مشکل به تعمیرگاه مراجعه کنید تا قبل از وارد شدن صدمات جدی به خودرو، آنرا رفع نمایید.

دیاگ زدن خودرو یا استفاده از تلفن همراه

دیاگ بلوتوثی خودرو برای موبایل
دیاگ بلوتوثی خودرو برای موبایل

در این ویدیو به طور کامل روش دیاگ زدن خودرو با استفاده از دستگاه دیاگ نشان داده شده است. دقت کنید در این ویدیو، همانطور که پیش تر گفتیم، با استفاده از بلوتوث یا وای فای به تلفن همراه وصل می شود و می توان کد خطاهای سنسور ها را توسط موبایل مشاهده کرد.

دیاگ زدن در خودرو هایی که کامپیوتر ندارند

از آنجایی که دیاگ با استفاده از ایسیو یا همان کامپوتر خطا های خودرو را تشخیص می دهد، در خودرو هایی که کامپیوتر ندارند، شما نمی توانید برای عیب یابی از این دستگاه استفاده کنید. برای عیب یابی این خودرو ها باید آنرا به مکانیک ها و تعمیرکاران حرفه ای بسپارید تا با استفاده از تجربیات خود، مشکلات و عیوب خودرو شما را پیدا کنند.

به عنوان مثال امکان دیاگ زدن در خودرو های کاربراتوری وجود ندارد چرا که این خودرو ها اصلا ECU ای ندارند که بتوان با دستگاه دیاگ آن ها را دیاگ زد.

خرید دیاگ

ویژگی های یک دیاگ خوب
ویژگی های یک دیاگ خوب

عوامل زیادی وجود دارد که می‌بایستی آن ها را در خرید دیاگ در نظر بگیرید. در ادامه به معرفی بارز ترین ویژگی هایی که یک دیاگ خوب آن ها را دارد؛ اشاره می کنیم.

دسترسی های دیاگ

دقت کنید دستگاه دیاگی که خریداری می‌کنید چه قابلیت هایی دارد، به عنوان مثال دستگاه دیاگی که قابلیت پارامتر خوانی دارد از دستگاه دیاگی این قابلیت را ندارد گران تر است. این مورد در سایر قابلیت های یک دستگاه دیاگ نیز صدق می‌کند.

خودرو های قابل عیب یابی

خودرو هایی که در یک دستگاه دیاگ قابلیت عیب یابی دارند بسیار در قیمتی یک دیاگ تاثیر گذار است. به عنوان مثال دستگاه دیاگی که علاوه بر خودرو های ایرانی، توانایی دیاگ زدن خودرو های خارجی را نیز دارد از قیمت بالاتری برخوردار است.

امکان تغییر مپ (ریمپ کردن)

در حالت کلی ریمپ ECU فرایندی بسیار تخصصی بوده و تیونری که اقدام به اینکار می‌کند می‌بایستی اطلاعات بسیار جامعی در این باره داشته باشد و ریمپ کردن خودرو را بدون داینو کردن خودرو پیشنهاد نمی‌کنیم. اما در حالت کلی دستگاه دیاگی که امکان تغییر جداول ECU را به شما می دهد از دستگاه دیاگی که این امکان را به شما نمی‌دهد گران تر است.

شاید بپرسید تغییر جداول ECU فقط در ریمپ کاربرد دارد؟ باید بگوییم که شما برای تغییر دمای فن زدن خودرو یا افزایش کاتاف خودرو، نیاز به تغییر مپ در ECU دارید.

خرید از فروشگاه های معتبر

اگر شما تعمیرکار هستید یا می خواهید برای خودتان یک دستگاه دیاگ خریداری کنید، به شما توصیه می کنیم که آنرا از شرکت های معتبر خریداری نمایید تا خیالیان از بابت سلامت این دستگاه راحت باشد.

شرکت یگانه صنعت تهران، یکی از شرکت های معتبر تامین کننده تجهیزات تعمیرگاهی است که سالها در این زمینه فعالیت دارد، شما می توانید در وب سایت این شرکت دیاگ های مختلفی را مشاهده کنید و هر کدام که مورد نیاز شما بود را خریداری نمایید.

همچنین در صورتی که برای خرید دیاگ نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما به طور دقیق و تخصصی شما را راهنمایی کنند تا بتوانید دستگاه با کیفیت و مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

کلام پایانی

در آخر خالی از لطف نیست تا از مزایا این دستگاه کاربردی به ارزان بودن استفاده و صرفه جویی در زمان و هزینه نیز اشاره کرد.

امیدواریم که این مقاله شما کاربردی بوده باشه و در صورتی که سوالی انتقادی پیشنهادی دارید در انتهای همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دسته بندی مطالب آموزشی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت
Call Now Button